| ferar12 a întrebat:

Am o intrebare!
oamenii de la tara sau care au trait in orase mici sunt mai prietenosi fata de cei care au trait intr-un oras mare?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Studile arata faptul ca in mici comunitati oameni sunt mai sociabili vs in comunitati mari, ajutorul acordat unui strain are probabilitate mai mare la sat vs oras, dar acele pers care vin in oras de la sat se adapteaza dar revenind la sat iar se readapteaza, mai mult violenta, agresiunea e mai mare in comunitati mari, depinde desigur si educatia primita, comportamentul mostenit genetic

| Bizon95 a răspuns:

NU
vin dintr-un orasel de provincie unde marea majoritate a oamenilor sunt rai, asa, ca altceva mai bun nu au de facut in viata lor anosta!

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Depinde, dar sa nu uitam ca suntem in Romania. Deci pe langa cativa oameni buni( care-i gasesti oriunde, nu numai la sat) ve-i avea parte de barfitori, needucati, scandalagii, si multe alte genuri din astea care s-ar incadra la categoria "taranoi".

| Crisipopescu a răspuns:

As vrea sa spun "da", dar asta depinde doar de educația și familia in care trăim. Oamenii de la țara sunt obișnuiți sa fie de mici copii in grupuri, sa împartă tot și sa fie prietenoși. In schim cei de la oraș nu prea au oportunitatea asta, dar cu toate aceste lucruri am întâlnit oameni de treaba și la țara, dar și la oraș