| Leo288 a întrebat:

Am o mare, chiar uriasa, nelamurire...Incep prin a preciza ca nu cred "teoriile", conform carora, Universul a fost creat de o divinitate supranaturala. Poate nici teoria "Big Bang-ului".De ce nu cred prima precizare?! Daca o divinitate ar fi existat, si exista si in prezent, ar fi fost una singura, nicidecum tampenia in urma careia fiecare popor crede in ce vrea si ce doreste.Toate aburerile, inclusiv Decalogul, sunt prostii pentru a atrage cat mai multi oameni, si a-i obliga, intr-un fel sau altul, sa creada in ceva inexistent. Terminand cu asta, referitor la teoriga "Big-Bang"big grinaca se presupune ca asa s-a format Universul, oare nu trebuia sa fie un haos colosal?! Planetele se loveau una de cealalta, "gaurile negre" erau la ordinea "zilei"(tinand cont ca Universul nu are sursa de lumina, deci e intuneric total).Nu vreau sa imi explicati ca in decursul miliardelor de ani, Universul a capatat un alt format...Da, realizez asta! Totusi, intrebarea mea este:UNIVERSUL CUM A FOST CREAT? Vreau doar pareri, nimic mai mult.Eu stiu ca am un coeficient de inteligenta poate, prea infim, in comparatie cu al altora, insa, astept un raspuns eligibil, nicidecum mesaje cu continut obscen sau dovezi de imaturitate.Va multumesc!

2 răspunsuri:
| LDCCristi a răspuns:

Se spune ca acum nu stiu cate miliarde de ani Universul era totul alb.Si cand era asa de alb se spune ca o forta supranaturala demonica a intunecat Universul in afara de planete. Dumnezeu ca sa il albeasca inapoi a creat stelele.Deci pana sa exista asa zisul Univers eu cred ca a fost totul un alb suprem.

| EmmaShefferd a răspuns:

Unii se leaga de divinitate, altii de bing bang pentru simplu fapt ca se cauta o explicatie pentru existenta noastra. \Posibil ca peste cativa ani sa apara alte teorii. Eu personal cred ca aparitia noastra e inca mister. Dar asta nu inseamna ca eu nu cred in Dumnezeu. Cred, si cred pentru ca daca nu as crede m-as simti cam neajutorata si singura. Cred in el pentru ca sa am mereu un ajutor in spate!