| Girly97 a întrebat:

Am o mica dilema: am avut primul meu VCR de la varsta de 8 ani (imi aduc aminte si ziua aceea cand pe langa VCR am cumparat si prima mea caseta, Cenusareasa) iar pe parcursul primei vizionari mama m-a invatat lucrurile de baza ale aparatului ca sa stiu cum sa il folosesc singura. La varsta de 11 sau 12 ani pe langa primul calculator am primit si primul DVD player. Anii au trecut si am descoperit ca am mai multe casete video decat CD-uri. Poate ca pentru voi aparatele video si casetele video sunt o vechitura antica buna de nimic insa pentru mine reprezinta prima modalitate de a viziona filme sau seriale acasa oricand si desi calitatea nu este cea mai buna am un VCR care intotdeauna se straduieste sa am cea mai buna calitate posibila. Chiar si acum, in afara orelor de curs ma uit cu drag la niste casete mai mult decat la CD-uri. Mama mi-a spus la un moment dat ca pot sa impart DVD playerul si VCR-ul cu viitorii mei copii si sa le arat cu ce am copilarit. Pe mine nu ma deranjeaza sa impart, ci m-ar deranja ca viitorii mei copii ar putea sa umble sa strice casetele sau VCR-ul, adica, toti copiii sunt buni la distrus aparate si desi nu ma uit la casete video atat de des ca in copilarie eu le iubesc din toata inima si nu mi-as dori vreodata sa pierd aparatul sau vreo caseta. As vrea sa imi impart copilaria cu viitorii mei copii dar ma gandesc ca este posibil ca ei sa mi le distruga in joaca. Ce pot face ca sa am garantia ca daca imi voi imparti copilaria aceasta nu va fi distrusa?

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Copiii tai trebuie sa creasca, pentru a avea acces direct la o aparatura pe care sa nu o considere doar o jucarie.
Cat sunt inca mici, umbli numai tu la casete, cd-uri, VCR, pc, laptop (si ce mai vrei), iar filmele le puteti viziona impreuna, mai ales ca iti place sa le revezi pe tehnologie veche, dar inca functionala.
Daca acel continut de pe casete VHS iti este foarte drag, va trebui in scurt timp sa te gandesti si la un proiect de digitalizare a materialului (daca nu se gaseste in magazine in format cd/dvd). Caseta se deterioreaza in timp si va deveni nefunctionala peste ani.
Cred ca ai observa deja ca imaginea nu mai e la fel de clara ca la inceputuri.
Recent, productia de casete VHS a fost oprita. Nu se mai fabrica.

| Girly97 explică (pentru dannyel86):

Nu mi se pare imaginea atat de neclara sa stii. Poate ca nu este HD insa primul meu VCR avea mari probleme cu calitatea, de multe ori imaginea nu era foarte clara, la fel si sunetul. De cand am VCR-ul fabricat de LG pare ca nu am mai avut deloc probleme cu imaginea, cred ca are legatura cu acel "A. Tracking" pe care il vad uneori, in special cand introduc o caseta.
Casetele le am de peste 10 ani si totusi inca functioneaza foarte bine. Eu le-as imparti cu drag cu viitorii mei copii!

| Tpuist a răspuns:

Așteaptă să se facă mari și pe urmă dă-le obiectele acelea.