| Cedry2k8 a întrebat:

Sufar de boala Vitiligo si ma tot gandesc ce se va intampla daca imi vor aparea pete albe si pe fata. Adica boala asta nu ma deranjeaza cu nimic sa ma doara sau sa fie vreo boala letala. Doar pete albe care apar si dispar cum vor ele. Stiu ca-s sanse mici sa intalnesc aici pe cineva cu vitiligo, insa voi cum ati facut sa dispara petele respective?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Exista tratamente care incetinesc boala sau chiar o stopeaza, de Vitiligo nu prea poti sa scapi, poti doar sa o tii sub control. Iar daca iti apar pete deranjante pe fata exista un fel de machiaz cu care sa le acoperi. In rest nu prea ai ce sa faci. Nu te stresa. Stresul le accentueaza. Si nici sa mananci sanatos nu ar strica. Si sa faci putin sport/miscare in fiecare zi.

| NH4OH a răspuns:

Dacă nu îți afectează sănătatea, este foarte bine, asta ar conta cel mai mult. În privința aspectului, trebuie să te simți diferit/ă( ceva special). Această boală a devenit " faimoasă " prin intermediul modelelor care au ajuns să o aibă, dar și-au continuat cariera, ba chiar cu mai mult succes. Poate te ambiționează asemenea lucru, asta ar trebui. Poți folosi machiaj pe față și gât, dacă asta te-ar face să te simți mai bine. Chiar dacă ești băiat, fondul de ten nu are nicio problemă, îți uniformizează tenul, nu are legătură cu " a fi gay " happy Dacă ești fată poți să te fardezi mai muult, bineînțeles. Prin mult, mă refer că te poți da cu blush și alte chestii pe pomeți.
Cât despre dispariția petelor, îți recomand vorbele și sfaturilor unui medic specialist.
Nu uita că fiecare om ar trebui să mănânce sănătos pentru un stil de viață sănătos.
Poți citi lucruri pe internet despre ce ai tu, în cazul în care nu ai făcut-o deja.
Succes în toate! happy

| MedRex a răspuns:

Vitiligo e o afectiune dermatologica permanenta! Nu vor disparea petele niciodata, ci doar isi schimba nuanta. In sine, boala e una din cele mai benigne, da arata ciudat, insa nu se ia, nu da in altceva - cu conditia sa nu stai la soare 10 ore pe zi - si nu doare.
Petele se pot acoperi cu machiaj daca nu vrei sa se vada ca ai boala.

| DEADEND a răspuns:

Am gasit o... metoda de a scapa de vitiligo, dar e dureroasa pentru unii, dar va functiona 100%,ei bine,eu unul am studiat aceasta boala,despre care se scrie ca depigmenteaza pielea,si m-am gandit astfel,"Ce ar fi daca mi-as schimba pielea?",ei bine,prin operatie,costa ceva bani,dar nu imi permiteam si m-am gandit la altceva, dupa ce am observat ca unde am avut o taietura pe degetul pe care aveam afectat de vitiligo, dupa ce s-a cicatrizat si s-a regenerat, pielea din urma acelei taieturi era normala ca restul pielii neafectate, deci...singura solutie care merge 100% este sa iti tai pielea,si sa lasi sa se regenereze alta in locul ei, eu unul am avut doar pe degetele de la maini si pe picioare.
PS:Nu rupe bubitele in urma taieturilor, daca vrei sa incerci, lasale sa cada singure pentru a nu arata pielea cu cicatrice vizibile, deoarece daca o tot rupi cicatricea care va ramane va fi mai vizibila decat una normala.

| Cedry2k8 explică (pentru DEADEND):

Deci uite. La mine e fix invers. Dupa julituri, pielea care se regeneraza e alba. Adica are vitiligo. Nu conteaza daca sunt recente sau nu. Cand aveam 6 ani m-am julit naspa la picior iar la 11 ani mi-a apaut fix in locul ala o pata. Singurul tratament e lampa UVB care costa in jur de 800 lei. Practic e tratamentul de la dermatologie doar ca il faci tu acasa cu lampa pe care o bagi pur si simplu in priza si o folosesti.