| anonim_4396 a întrebat:

Am o plasma Samsung care nu e smart tv.
Cum pot conecta laptopu la tv. adica sa folosesc tv ca si monitor?
Dar telefon se poate?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cu un cablu VGA daca atat laptopul cat si tv-ul au VGA.
Daca ai HDMI pe laptop atunci cu un cablu HDMI.
Mare atentie pe HDMI, tv-ul sa fie scos din priza cand cuplezi/decuplezi cablul HDMI.

| anonim_4396 explică (pentru andreia67):

De ce? Exista vreo diferenta la cablurile hdmi? Mai bune mai rele?

| andreia67 a răspuns (pentru anonim_4396):

HDMI e foarte sensibil la diferentele de potential care apar la cuplarea a 2 aparate. Probleme mari apar la cuplarea unui PC desktop la TV, am vazut placi TV efectiv carbonizate. Cu laptopul riscul e mai mic dar pentru siguranta e bine ca macar tv-ul sa fie scos din priza.

| anonim_4396 explică (pentru andreia67):

Merci!