| Miruna0909 a întrebat:

Am o prietena care ma cam enerveaza cu niste chestii. De fiecare data ma plictiseste cu niste subiecte foarte ciudate. De exemplu ea mereu imi arata oameni random, mereu isi da cu parerea ca respectiva persoana are trasaturi nu stiu din ce tară, ca nu pare roman/romanca. Ce naiba inseamna asta? Adica cum iti dai tu seama ca omu are trasaturi specifice de exemplu Spaniei? De unde stii tu ca dupa fată arata ca si cum e din Spania, Suedia sau Rusia. Oamenii din tarile astea au anumite trasaturi de isi da tot atat cu parerea? Doar nu arata toti rusii sau suedezii la fel. Sau sunt eu prea proasta si ma depaseste subiectu ei? De exemplu stiti ca la noi sunt foarte multi ucrainieni. O trecut odata prin fata noastra la mall o femeie, si dupa aia imi zice prietena mea " fata asta sigur e ucraineanca". Din mirare chiar era, am mai intalnit o a 2 a oara cand vorbea la telefon in limba aia a lor. Chiar poti sa iti dai seama dupa trasaturile faciale ce natie e? Cum se explica asta?

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

O persoana cu lipsuri interioare simte nevoia sa ii critice pe altii.

| dullcat a răspuns:

Spune si ea din anumite tipare pe care le-a retinut, dar probabil ca de cele mai multe ori nu are dreptate, iar tu o crezi.laughing Unele trasaturi sunt chiar evidente de la o posta si poti sa intuiesti ca persoana e straina, insa de multe ori poate fi o forma de rasism mascat.Probabil ca prietena ta gaseste haz in asta, sa faca pe-a detectivul.Ii poti spune ca nu prea te intereseaza, ca de fapt chiar te deranjeaza.Reactia ei va demonstra daca sunteti intr-adevar prietene sau nu.

| lpavel a răspuns:

Daca ai fi lucrat in strainatate ai fi stiut mai bine! Are dreptate acea prietena a ta, se poate deosebi o natie de alta dar nu dupa fata ci dupa felul cum se imbraca si cum se poarta! In strainatate si eu deosebesc romanii de straini sau invers! nici nu trebuie sa ma apropii mult si stiu ca acel sau aceia sunt romani... laughing

| Ilovedinero a răspuns:

In unele cazuri poti da la nimereală insa oamenii nu pot fi caracterizati asfel.Eu de ex nu am absolut nicio treabă cu asiaticii insă am ochii de asiatică. Trăsăturile se moștenesc si chiar se combină in unele cazuri insă acestea nu pot dovedii mai nimic.