| MissDelevingne a întrebat:

Am o prietena care mi-a cerut ajutorul.

Dupa ce a trait vreo 2-3 ani in viata cu un tata nenorocit care si-a batut joc de ea si de mama ei avea o mare speranta ca al doilea tata va fi mai bun, mai intelegator, mai iubitor si nu prefacut in sensul ca o iubeste.
Al doilea tata nu a fost si nu este deloc asa.Nu o intelege deloc si isi bate toata ziua joc de ea de si mie mi-e mila de saraca fata.Ala ii spune ca o iubeste dar ea crede cu tarie ca il iubeste mai mult pe fratele ei si ii ofera lui detoate. Daca ar fi sa-i cumpere ceva ii cumpara si ei o ciocolata, dar parca are vreo retinerte.
Sa fie ala un model de tata?
Ea imi cere ajutorul din partea intregii lumi de pe TPU.ro
Ce sfaturia aveti ca sa isi gaseasca acea fata fericirea cu unn asa monstru de tata?
Pls help her.

3 răspunsuri:
| Dean1996 a răspuns:

Offf,imi pare tare rau de saraca fata, okey am sa incerc sa o ajut.Pai,este adevarat,tatal ei este un monstru,dar trebuie sa fie puternica si sa incerce sa mearga mai departe,in sensul ca daca e minora(nu ai specificat, imi pare rau, ca sa imi spun opinia am nevoie de detalii de genul) trebuie sa astepte pana la 18 ani,sa poate sa termine o facultate si sa mute singura la casa ei,si sa nu mai sufere.Dar intrebarea mea este urmatoarea? De ce il rasfata numai pe baiat(fratele ei)? Vreau sa spun,baiatul invata si ea nu?(repet,detaliile). Parerea mea este ca fata trebuie,din pacate,sa suporte,pentru ca daca e minora,nu prea are ce face,sa isi vada de treaba si sa-si faca studiile,sa termine o facultate,si cand creste sa se mute singura la casa ei,dar si mama ei sa fie si atenta cu cine se casatoreste,I mean,cand te casatoresti,esti atent la partenerul tau,nu? Lista mea de solutii este asa(dar daca vrei sa te ajut mai mult,imi dai mesaj privat):
-Sa suporte(asta e cel mai trist luru, chiar nu vroiam sa fiu nevoita sa il scriu, sincer) pana la 18 ani,si dupa sa termine o facultate si sa se mute ea undeva.
-Sa se mute ea cu mama ei undeva,sa divorteze de tatal ei(al doilea tata,cel de acum)
Sfaturi:
-Pe viitor sa aiba grija mama ei cu cine sa casatoreste(pentru ca in cazul prietenei tale de mai sus,sincer, mai bine fara tata, decat cu un asemenea tata.repet,din nou imi pare rau ce spun)
-Sa aiba incredere ca lucrurile se vor rezolva, pentru ca optimismul atrage lucruri bune, crede-ma.

| tia a răspuns:

Aici nu tine de ea. Tine de mama ei, care l-a ales pe cel de-al doilea sot asa. Ea nu vede tot ce se intampla? Nu vede ca fata ei sufera si nu se poate impaca cu gandul asta?
Imi pare rau de fata. Rau ca se intampla asa ceva, si nimeni nu se gandeste si la bietii copii. Asa e la noi.

| SomeBodyThatDoesNotMatter a răspuns:

Sincer, nu stiu.