| Simo` a întrebat:

Am o prietena de 13 ani, ce nu traieste viata chiar ca o tipa de 13 ani, este foarte rebela, mereu la petreceri. se imbata, se saruta cu baieti de 19-20 de ani. nu stiu ce sa-i mai spun, este foarte frumoasa si se imbraca super, poarta tocuri etc.
Nici eu nu stiu ce parere sa am, v-am spus. stie cum sa se distreze, cum sa se faca admirata si etc. dar faza cu alcoolul, nu stiu ce sa-i mai spun.
Nu si-a inceput pana acum viata sexuala si nici nu are de gand prea curand, mi-a spus ca pe la 15-16 ani daca e pregatita o va face. dar ma ingrijoreaza ca e chiar atat de rebela, ca bea mult. si ca umbla cu baieti mult mai mari decat ea. Pana acum. ce parere v-ati facut despre ea? vreau parerile voastre. am nevoie sa stiu ce sfaturi sa-i dau.stiu ca e viata ei dar sunt si eu prietena ei, ii vreau doar binele. apreciez enorm raspunsurile voastre si le astept! Craciun fericit tuturor!

Răspuns Câştigător
| andreea7520 a răspuns:

E prietena ta, ajut-o să treacă peste asta, nu o abandona când are mai mare nevoie de tine! Oricum nu cred că ar trebui să ne băgam cu toţii în viaţa ei şi să spunem nişte lucruri urâte despre ea, pentru că probabil nimeni nu o cunoaşte bine de aici, ajut-o să scape de problema cu alcoolul, căci restul ţine de viaţa ei şi nu ar trebui decât să o laşi să-şi trăiască viaţa aşa cum îi place ei, doar alcoolul mi se pare o problemă. În rest, ce e aşa rău că merge la petreceri şi poartă tocuri sau se sărută cu băieţi mai mari? Tu ca prietena ar trebui să te bucuri dacă ea e fericită şi aşa cum e ea, e prietena ta! Dacă o iubeşti nu-i strica tu viaţa pentru că aşa crezi tu că e mai bine, probabil o să realizeze şi ea în timp ce e bine şi ce nu e! Până atunci, las-o, o să înveţe din propriile greşeli! Succes! happy

13 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu e bine deloc! E un copil, isi distruge sanatatea si ma gandesc cum de parintii ei nu sesizeaza ce se intampla.Sau poate ca provine dintr-o familie dezorganizata.Imi pare rau pentru ea!

| Dan a răspuns:

Sarbatori fericite si un An Nou mai bun!

| lostcontrol12 a răspuns:

CLAR: diagnosticul de pitziponceala cronica.nici nu vreau sa imi imaginez ce va ajunge copila asta.Mult succes sa-i transmiti din partea noastra. iar tu, daca esti fata buna, renunta la prietenia eihappy

| Marii a răspuns:

Imi vine sa folosesc un cuvant urat. Ce pot sa zic despre ea? Mi se pare cam batuta-n cap. S-o ajute d-zeu sa mai ajunga la varsta de 15 ani, sau daca va ajunge, purtand tocuri, va fi intr-un scaun cu rotile.
Poti sa-i spui ca alcoolul o imbatraneste foarte mult, si o omoara pe interior.
Sau. mai simplu. du-o pe centura. happy

| StelutaDintreNori a răspuns:

Cam asa sunt majoritatea colegelor mele. Asta e moda, asa au fost invatate sa faca. Tu atentioneaz-o, daca nu asculta, las-o sa constientizeze prima data ca face rau (de obicei se intampla asta dupa o nenorocire sad) iar apoi sa vezi cum va recunoaste ca ai dreptate. Le trebuie sa fie maturi, dar de fapt sunt bebelusi alintati! M-am saturat de oameni din astia...

| ._6225 a răspuns:

Sincer... nu mai ai ce sa ii faci. Serios. Foarte serios. Iti spun sigur, ca NU mai ai ce sa ii faci. Odata intrata in aceasta "lume". nu ai cum s-o mai scoti de acolo. Nu ai ce sa faci, ce sa ii spui. Poti doar spera ca se va trezi la realitate! Atat... din pacate.
Craciun fericit!

| cristina4love a răspuns:

Intrebare: Fata asta nu are parintiraised eyebrows? Daca la 13 ani face asta la 15? A isi incepe viata sexualahappy. Draga mea nu ai ce sa-i faci.Asta este modul ei de viata. Poti doar sa-i explici ca nu e bine ceea ce face si nu are varsta potrivita unui asemena stil de viata:*

| psihox a răspuns:

De ce iti faci probleme pentru ea? Ai vrea sa scrii o poveste si sa opresti jocul femeii referitor la sex [prostitutia]. Dar sa scrii mai discret sau sa discuti cu specialisti sau cu parintii tai, poate te vor ajuta, numai sa nu se sperie asa de crud, cu calm si rabdare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce părere să fac... în primul rând mă bucur că vrei să faci ceva frumos pentru ea, mă bucur să văd că eşti o prietenă adevărată, mă bucur în general să văd că îţi pasă. Cum o văd eu pe ea? ei bine nu cred că acest cuvânt folosit de tine "rebelă" i se potriveşte prea mult, mă gândesc că atunci când o să fie mare o să fie o mică târfuliţă, pentru că nu o privesc deloc cu ochi buni. Se sărută cu băieţi mult mai mari? mai şi bea? ei bine, eu nu prea mîă încred în promisiunea ei de a-şi începe viaţa sexuală la 15 ani ...de la vrsta ei, 13 ani, nici măcar nu nu trebuia să îşi pună problema. Sincer, şi cu părere de rău, nu prea cred că ai ce face, pentru că indiferent cât îi vrei binele nu va aprecia, şi va continua, pentru că astfel de persoane nu se schimbă deloc uşor. Cel mai bine este să înveţi din greşelile ei, şi să nu fi ca ea, deşi sunt convinsă că nu eşti. Sunt surprinsă că părinţii ei nu fac nimic, sau poate că nici nu ştiu. Alcoolul de la vârsta asta dăunează FOARTE grav sănăoţii, bine că măcar nu fumează. Mult succes şi sărbători fericite. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca e viata ei! Si tu ca prietena ar trebui doar sa o faci sa renunte la alcool, parerea mea e ca doar in privinta asta o poti ajuta, nu luandu-i sticla de la gura, daca doar vrea sa se distreze. ci cu sfturi! E cel mai bine. Si tot parerea mea este ca nu e doar o moda, daca ea vrea sa se distreze, sa-si traiasca viata la maxim. ce aveti impotriva? si doar pentru ca se saruta cu baieti mai mari, nu trebuie sa o condamnam pentru asta! aceasta este parerea mea si cred ca tu ar trebui s-o ajuti doar cu sfaturi in privinta alcoolului, am mai spus. nu mi se pare ceva prea iesit din comun restul. E frumoasa daca zici tu. si poate chiar are cu ce! o singura viata avem si poate ca la 13 ani nu gandeste chiar ca o fata de 13 ani. Apropo si. de unde stiti voi ca-si va incepe curand viata sexuala? nimeni nu stie ce e in mintea ei, probabil fata chiar se simte bine in pielea ei, de aia si merge la petreceri, poarta tocuri, se imbraca frumos si ea este frumoasa cu totul (daca asa zici). mi se pare ok ca are grija de ea in sensul acesta! Ti-am spus si sper ca te-am putut ajuta cu ceva, parerea mea este ca trebuie sa se lase de alcool, atat! nu si de sarutat cu baieti mai mare, asta mi se pare destul de normal.chiar daca are 13 ani. Si spun acest lucru deoarece am o verisoara de 13 ani si gandeste ca si cum ar avea 20 si chiar nu va mint si nici nu exagerez! va multumesc pentru atentie si sper sa-mi dati dreptate, parerea mea este ca am suficienta dreptate chiar si pentru a te face pe tine sa o ajuti sa renunte la alcool, dar nu sa renunte si la altceva in afara de asta, deoarece i-ai impune prea mult, e viata ei, fiecare si-o traieste asa cum vrea, totusi parerea mea ramane neschimbata. ar trebui sa-si continue viata exact asa cum era si este si acum, doar sa renunte la alcool si sa aiba grija cu baietii mai mari, caci unii prifita de fetele mai mici, desi daca ei sunt de incredere te sfatuiesc sa continui tot asa, ca doar o viata avem, nu?! SARBATORI FERICITE TUTUROR! astept si parerea voastra, a tuturor ce cititi acesta povestioara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este prietena ta nu o abandona! te rog eu din suflet inerc sa ii spui ca nu este bine ce face

| candydream a răspuns:

Si eu am o prietena mai mica ca si mine cu cateva luni (eu am 13 ani)si ea e asa dar la ea e vina parintilor.Eu nu-i spun nimic dar daca se va intampla ceva o sa fiu alaturi de ea. Dar majoritatea colegelor sunt asa.

| iullics a răspuns:

Cunosc o astfel de fata dar cu 1 an mai mare decat prietena ta. Ma tem ca persoana pe care o cunosc eu seamana cu persoana prezentata de tine si vreau sa spun ca aceasta si'a inceput viata sexuala chiar anul acesta si a ajuns o fata pe care tot orasul o stie pentru comportamentul sau rebel, iar acum multi colegi o dispretuiesc si o considera oarecum o "stricata" [ca sa nu folosesc un cuvant mai urat].
Ai grija de ea caci am avut si eu o perioada in care eram o mare petrecreata laughing si prietenii mei imi aminteau: poti sa te distrezi si fara tigari si alcool!