| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena de 13 ani, ce nu traieste viata chiar ca o tipa de 13 ani, este foarte rebela, mereu la petreceri, se imbata, se saruta cu baieti de 19-20 de ani. nu stiu ce sa-i mai spun, este foarte frumoasa si se imbraca super, poarta tocuri etc.
Nici eu nu stiu ce parere sa am, stie cum sa se distreze, cum sa se faca admirata si etc. Dar faza cu alcoolul, nu stiu ce sa-i mai spun.
Nu si-a inceput pana acum viata sexuala si nici nu are de gand prea curand, mi-a spus ca pe la 15-16 ani daca e pregatita o va face, dar ma ingrijoreaza ca e chiar atat de rebela, ca bea mult si ca umbla cu baieti mult mai mari decat ea. Pana acum, ce parere v-ati facut despre ea? Vreau parerile voastre, am nevoie sa stiu ce sfaturi sa-i dau, stiu ca e viata ei dar sunt si eu prietena ei, ii vreau doar binele. Apreciez enorm raspunsurile voastre si le astept! Craciun fericit tuturor!?

5 răspunsuri:
| anonimmmmm a răspuns:

Daca ea si-a inceput viata in asa mod, nu cred ca o vei putea inmpiedica sa renunte la obiceiul asta al ei, si daca nu iti asculta sfaturile, nu o va face nici mai tirziu pina nu va vedea ea cu ochii ei, ce parere are lumea despre ea, este foarte de apreciat faptul ca iti pasa de ea si vrei neaparat sa o ajuti, dai dovada ca esti o prietena adevarata, incearca sa-i demonstrezi ca nu face bine, punind pe altcineva sa eu zica, ca nu are o parere prea buna despre comportamentul ei, nu-i chiar frumos, dar doar asa isi va da seama ca comportindu-se asa nu se face respectata si stimata.De obicei baietii asta si asteapta o fata naiva, si mica de virsta pe care sa o poata juca pe degete cum vrea el. Zii ca va avea timp sa se distreze, viata se incepe abia la 18 ani, abia atunci poti judeca limpede si poti fi responsabila de faptele tale.Asigur-o ca o sa-i para rau daca o duce tot asa. Sper ca ti-am fost de folos, dar nici nu stiu cum ai putea proceda in acest caz.Este destul de dificil si daca zici ca e rebela de ce ti-ar asculta ea sfaturile? Asa sunt tinerii in ziua de azi.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Poi nu o parere foarte buna, este prea mica si cam sia luat lumea in cap, nu stiu inceraca si vb cu ea si spune-i ca trebuie sasi schimbe viata ca nu se stie ce o sa ajunag si unde.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E pierduta frate. Pierduta pentru biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea este ca o fata de 13 ani nu este neaparat o copila ce habar n-are de capul ei si altele. probabil doar isi traieste viata! parerea mea este ca trebuie sa renunte doar la alcool, deci doar cu asta o poti ajuta.in rest mi se pare super ok! ce mare lucru ca se saruta cu baieti mai mari? doar nu o mananca, din moment ce nu profita de ea mi se pare ok.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea este ca e viata ei! Si tu ca prietena ar trebui doar sa o faci sa renunte la alcool, parerea mea e ca doar in privinta asta o poti ajuta, nu luandu-i sticla de la gura, daca doar vrea sa se distreze. ci cu sfturi! E cel mai bine. Si tot parerea mea este ca nu e doar o moda, daca ea vrea sa se distreze, sa-si traiasca viata la maxim. ce aveti impotriva? si doar pentru ca se saruta cu baieti mai mari, nu trebuie sa o condamnam pentru asta! aceasta este parerea mea si cred ca tu ar trebui s-o ajuti doar cu sfaturi in privinta alcoolului, am mai spus. nu mi se pare ceva prea iesit din comun restul. E frumoasa daca zici tu. si poate chiar are cu ce! o singura viata avem si poate ca la 13 ani nu gandeste chiar ca o fata de 13 ani. Apropo si. de unde stiti voi ca-si va incepe curand viata sexuala? nimeni nu stie ce e in mintea ei, probabil fata chiar se simte bine in pielea ei, de aia si merge la petreceri, poarta tocuri, se imbraca frumos si ea este frumoasa cu totul (daca asa zici). mi se pare ok ca are grija de ea in sensul acesta! Ti-am spus si sper ca te-am putut ajuta cu ceva, parerea mea este ca trebuie sa se lase de alcool, atat! nu si de sarutat cu baieti mai mare, asta mi se pare destul de normal.chiar daca are 13 ani. Si spun acest lucru deoarece am o verisoara de 13 ani si gandeste ca si cum ar avea 20 si chiar nu va mint si nici nu exagerez! va multumesc pentru atentie si sper sa-mi dati dreptate, parerea mea este ca am suficienta dreptate chiar si pentru a te face pe tine sa o ajuti sa renunte la alcool, dar nu sa renunte si la altceva in afara de asta, deoarece i-ai impune prea mult, e viata ei, fiecare si-o traieste asa cum vrea, totusi parerea mea ramane neschimbata. ar trebui sa-si continue viata exact asa cum era si este si acum, doar sa renunte la alcool si sa aiba grija cu baietii mai mari, caci unii prifita de fetele mai mici, desi daca ei sunt de incredere te sfatuiesc sa continui tot asa, ca doar o viata avem, nu?! SARBATORI FERICITE TUTUROR!