| MizuKori50 a întrebat:

Am o problema, la laptopul meu imi arata un x rosu pe baterie si imi spune "Luati in considerare inlocuirea bateriei" va trebui sa o inlocuiesc? de asemenea se si descarca mai repede sad

Răspuns Câştigător
| Danutza27 a răspuns:

Vezi ca bateria costa cam cit leptopul eu am luat baterie cu 220 ron sunt metode sa le trezesti din morti.cit tine bateria? daca vrei ma cont pe privat si te invat ce ai de facut,pentru baterii www, okazii, ro Bateria ta nu mai tine deloc? Inveleste-o in 3 randuri de ziar, lipeste-o cu ceva banda adeziva si las-o 3 zile la frigider. dupa ce o scoti las-o aprox. 3-4 ore la temperatura camerei dar fara sa o dezvelesti.Daca inca se mai simte rece la mana mai las-o pana cand ajunge aprox. la tempertura camerei. Dupa ce a ajuns la temperatura camerei dezveleste-o de hartie si monteaz-o in laptop, dar nu pornesti laptopul. Pune incarcatorul in laptop si las-o sa se incarce.Cand crezi ca e incarcata 100%(poate ai ceva led care iti spune daca mai incarca sau nu la laptop) scoate incarcatorul si (spune si ceva rugaciuni intre timp ) porneste laptop-ul. Daca ai catusi de putin noroc te va mai tine 20-30 de minute cel putin.Eu am testat chestia asta pe 4 baterii si toate 4 s-au "trezit din morti
retine nu in congelator ci in frigider unde tii oala cu ciorba
acel x rosu stai linistita o sa stea mult si bine bateria are un eprom adica ala este ca un ceas care dupa un timp afiseaza ceva chit ca bateria este inca buna el te sperie sa iei alta si fabricantii trebuie sa traiasca

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a uzat bateria. Și la telefoane, acumulatoare, etc. trebuie schimbată. Poți să păstrezi bateria, dar trebuie să îți ții Laptopul mereu în priză, că altfel de descarcă în 5 minute.

| MizuKori50 explică:

@Danutza27:Cand da-u pe "economisire energie" ma tine vreo ora si jumatate dar cand da-u pe echilibrat vreo jumatate de ora. In mod normal fara sa fie prea tare iluminat ecranul si fara sa umblu pe el ma tine 3 ore si jumatate, am sa incerc metoda ta, daca merge d-au funda happy

| Macelaru_Dragos_1999 a răspuns:

Aceias problema o am si eu... si se descarca mult mai repede acum, noroc ca o baterie pentru laptopul meu costa 30 lei laughing)) tongue

| Tenciu_Mircia_1956 a răspuns:

Salut.Nu se descarcă rapid,ci este bun acumulatorul,doar că este cu X roșu. Știe cineva ce trebuie să fac? La un moment dat,am dat clic pe el, s-a deschis un link, am dat iarăși clik, s-a instalat ceva, și nu a mai fost tăiat cu X roșu.