| Thecurious a întrebat:

Am observat ca cei care detin o pozitie de putere se inconjoara altii la fel de puternici sau mai putenici.
Spre exemplu : un profesor universitar de medicina-ocupant a mai multor functii de conducere - si actionar a mai multor spitale private ( ma rog, era cunoscut la nivel national ) era bun prieten cu un fost comisar sef de politie ( un adevarat sef al judetului ).
Cine se aseamna se aduna, evident.
Cunoasteti asemenea cercuri influente?
Ele au exista, exista si vor exista.
E interesant pentru mine. Un sef, intr-un domeniu, e prieten cu alti sefi, din alte domenii.
Aceste retele sunt specifice societatilor post-comuniste, cum e Romania sau si in societatile cu democratie traditionala, spre exemplu : Marea Britanie, Franta, Statele Unite ale Americii.
Vreau raspunsuri de la persoanele mature, nu din partea pustimii.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cunoasteti asemenea cercuri influente?
Da, cunosc.
Altă întrebare.

| OldSoul a răspuns:

Eu vreau sa cred ca de multe ori, acei oameni s-au cunoscut mai de tineri, de cand nu erau asa puternici, dar asa cum ai spus si tu, cel mai probabil ambii din ei au avut ambitii mari, mintea le-a fost destul de activa incat au reusit sa ajung acolo unde sunt acum.
Stii cum e, de obicei, orice drum e mai usor in doi, sa ai o sustinere, sa ai pe cineva sa te indrume la greu.
Poate asa au reusit si ei.
Insa, chiar si asa, trebuie sa te gandesti ca la vremea lor, e posibil sa fi avut si alti prieteni nu tocmai atat de succes, dar care s-au pierdut pe drum, fie din cauza invidiei, fie din cauza "diferentelor de statut"

| Emma30555 a răspuns:

Oamenii puternici se cunosc la diverse întâlniri, simpozioane, unde sunt invitați și acolo se cunosc și se împrietenesc. Dacă as profesoara de exemplu as fi invitata probabil la o petrecere unde sunt alți profesori, directori, inspectori, probabil și contabili etc, faci legături, prietenii

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Oamenii corupți indiferent daca sunt in funcții de putere sau un simplu muritor isi fac prieteni pana si pe Satan pana trec puntea.

| Thecurious explică:

Am incercat sa comprim, cat mai mult intrebarea, ca sa poate fi inteleasa de toata lumea.