| T0T a întrebat:

Am observat că la plăci video gen:

http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

există mufă pentru alimentare cu 6 pini. Sursa mea are un singur cablu de alimentare cu 4 pini care este pentru procesor. Este musai să am sursă cu mai multe cabluri de alimentare dacă achiziționez această placă video?

Se merită să îmi iau placă video ca cea din link sau ar trebui să îmi achiziționez una cu 4gb memorie? Dacă aveți altă placă video în minte mai bună, la un preț în jurul prețului plăcii din link de care mi-ați recomanda?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Daca ai i5 poti lua placa aia ca este foarte OK dar ai grija ca sursa sa fie de 400w (minim) ca astfel iti crapa sursa cand montezi placa video.

Iar ca sa conectezi placa video daca nu ai mufa 6 pin, mai toate placile vin cu adaptor de la molex la 6pin

Adica asa ceva
http://www.pcgarage.ro/......x-f-vga-m/

10 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca nu ai alimentare pentru placa video probabil ca sursa sa fie destul de slaba si nu iti duce placa video. Placa aia are nevoie de o placa video de 400w minim.

Depinde si de componente, degeaba iei gtx960 si ai un core2 duo ca o sa ai un botleneck de toata frumusetea si nu o sa fii limitat grav de procesor.

| T0T explică (pentru Intruder19):

Am un I5! Is șmecher.

| T0T explică (pentru Intruder19):

Sper să vină adaptorul ăla. Și monitorul ăsta cum e? E bun?

http://www.emag.ro/monitor-lcd-lg-19-w1941s-pf/pd/EBKV3BBBM/

| T0T explică (pentru T0T):

Are doar VGA dar placa nu e cu VGA e cu din ălalt.

| Intruder19 a răspuns (pentru T0T):

Slabut. Rezolutie mica cu conectare prin VGA. Daca vrei sa o folosesti la capacitatea ei maxima ai nevoie de un monitor de 22" cu 1920x1080 si conectare prin DVI sau HDMI

| T0T explică (pentru Intruder19):

Poți să îmi recomnzi tu unul desul de bun dar la un preț destul de accesibil?

| Intruder19 a răspuns (pentru T0T):

Cel putin asa ceva
http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/benq/gl2250hm-215-inch-2ms-gtg-black/

Sau daca mai poti pune ceva banuti sa iti iei unul cu pannel IPS.

| T0T explică (pentru Intruder19):

Da astea de la Benq sunt firme din alea de care nu am încredere. Să am încredere că nu se strică într-un an? Și de care zici cu pannel IPS și cât ar costa?

| Intruder19 a răspuns (pentru T0T):

Benq este o firma serioasa alaturi de Dell, Samsung si LG care fac monitoare foarte fiabile.

Cele cu pannel IPS sunt special pentru gaming dar pleaca de la 1000 de lei.

| T0T explică (pentru Intruder19):

Ești femeie? laughing

| Intruder19 a răspuns (pentru T0T):

Daca ai i5 poti lua placa aia ca este foarte OK dar ai grija ca sursa sa fie de 400w (minim) ca astfel iti crapa sursa cand montezi placa video.

Iar ca sa conectezi placa video daca nu ai mufa 6 pin, mai toate placile vin cu adaptor de la molex la 6pin

Adica asa ceva
http://www.pcgarage.ro/......x-f-vga-m/