| chiftelutacrocanta a întrebat:

Am observat ca oamenii isi pierd increderea in ei insisi cand raman fara bani,cand au bani sunt plini de viata,sunt sociabili,amuzanti,deschisi si ii inveselesc si pe altii,dar cand raman ei fara bani,se vede pe fetele lor o lipsa de incredere si o tristete profunda.Ei cred prea mult oare in citatele alea care zic ca oamenii trag numai la bani si fara bani esti un nimic? Eu cred ca totul sta in incredere,nu in bani. Faza e ca e greu sa ai incredere in tine cand esti sarac,si increderea miroase a falsitate cand nu are de ce sa se sprijine,dar banii nu cred ca sunt singura sursa de incredere,si oamenii nu cred ca le plac neaparat banii,ci in mare parte si increderea, nu?

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| BlackRose03 a răspuns:

Increderea de sine si in cei din jur nu are la baza banii.Banii sunt o necesitate, fara ei nu putem trai in societate alaturi de civilizatie.Banii iti confera incredere.De ce? Pentru ca doar ei te pot ajuta sa-ti implinesti visurile si sa realizezi ceva.Cand n-ai bani, n-ai vise. Ceea ce sta la baza increderii e speranta(cred). Sunt persoane sarace in lumea asta care nu si-au pierdut increderea, speranta ii ajuta sa mearga mai departe.Increderea ar trebui sa fie mai importanta ca banii, dar nu e asa, deoarece speranta se naruie cu timpul si odata cu ea si acea incredere de sine care a devenit doar o amintire in ziua de azi.

| Niklauss a răspuns:

Pai cand ai bani parca ti se schimba si gsmdorea pentru ca te gandesti cand esti intr-o situatie ceva de genu "lasa ca am bani" intelegi ce zic?
Si in ziua de azi in proportie de 95% faci ce vrei tu asa ca bineînțeles ca esti mai încrezător si sigur pe sine.

| Cliar a răspuns:

Libertatea costa.