| Mihaela2022 a întrebat:

Este vreo diferență intre cei de la țară şi cei de la oraş?
Eu stau la oraş şi sunt singură.
In general oamenii sunt plini de ei in schimb cand merg la țară am observat ca toți sunt de treabă si amuzanți.
Este cu adevarat o diferență între tarani şi oraşeni sau mi se pare mie?
La voi in cartier cum este?

9 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Daca mergi cateva zile la tara, nu iti poti creea o impresie adevarata despre oamenii de la tara. Din ce am vazut eu, sunt oameni super bagaciosi, barfitori, foarte multi inca mai au conceptii comuniste, traiesc in trecut si nu accepta evolutie, foarte multi au ramas incuiati. Normal ca este o diferenta intre doua persoane, crescute in medii total diferite. Persoanele crescute la oras au alte oportunitati, alta educatie, in schimb, multe persoane de la tara nu au aceleasi sanse si acces la informatie. Insa, si cei de la tara isi pot depasi conditia, daca vor si muncesc pentru acest lucru. La mine in cartier oamenii sunt super prietenosi si chiar conversam de fiecare data cand ne vedem.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Toata lumea este la fel si in acelasi timp diferita.
Indiferent unde o sa mergi, o sa dai si de oameni de treaba (asa cum zici tu) si amuzanti, dar si de oameni mai putin de treaba si... mai putin amuzanti.

Acum daca tu ai dat doar de o anumita "categorie" de oameni, asta este lata poveste.

Nu prea stiu cum este la mine in cartier, ca nu ii cunosc pe toti de aici. Probabil pe niciunul. La casa, adica a parintilor si a bunicilor, sunt oameni... in general mai batrani, pe care nu ii cunosc asa de bine incat sa zic ca sunt FIX asa sau FIX asa.

Insa stiu ca cineva a furat poarta vecinului.

| Mayhem666 a răspuns:

Exista oameni de treaba si oameni cu un complex de superioritate peste tot in lume, necontand unde stau.

| wildthing a răspuns:

Exista aceasta conceptie care vine din trecut, ca oamenii de la tara sunt inapoiati fata de cei de la oras, dar zilele astea, cand toata lumea are acces la tehnologie si informatie in mod egal, nu cred ca mai este valabila.
Sigur ca de exemplu, oamenii de la tara se cunosc intre ei si se saluta cand trec unul pe langa altul, chiar daca nu sunt neaparat vecini, pe cand cei de la oras se saluta doar cu vecinii (si poate nici cu aia toti)...au iesit de pe scara blocului, nu mai cunosc pe nimeni. Asta poate crea impresia ca orasenii sunt plini de ei, dar ce ar trebui sa faca, sa salute pe toata lumea pe strada, ca-n filmele cu prosti? laughing
Nici oamenii de la tara, atunci cand au treaba prin oras, nu mai saluta. Se comporta ca orasenii. happy

| suntserios a răspuns (pentru wildthing):

"ca oamenii de la tara sunt inapoiati fata de cei de la oras, dar zilele astea, cand toata lumea are acces la tehnologie si informatie in mod egal, nu cred ca mai este valabila."

asta sa crezi tu ca oamenii din mediul rural din Romania au acces la informatia la fel ca cei din orase. Se vede in rata de vaccinare, in educatia sexuala, in rata de abandon scolar etc etc

| Dormeo a răspuns (pentru wildthing):

'cand toata lumea are acces la tehnologie si informatie in mod egal'

Unde naiba traiesti?
Care mod egal ca oamenii nu au nici toaleta in casa, copiii nici nu se duc la scoala ca sunt ocupati sa faca alti copii si tu crezi ca ii desteapta un telefon pe care intra sa asculte manele? Daca il au si pe ala

| SuntPrezent13 a răspuns (pentru suntserios):

Logic si eu sunt de la sat si pot garanta ca asa e, va dau dreptate, aici educatia e slaba rau

| wildthing a răspuns:

Bai, sunt fantastici unii (care m-au si blocat si nu le pot scrie direct) cu textul asta "inca mai au conceptii comuniste"! Treziti-va! Taranii au fost cei mai mari opozanti ai comunismului, pentru ca pe ei i-au deposedat comunistii de terenuri, animale, etc, iar apoi au fost fortati sa munceasca la CAP.
Voi sunteti atat de indoctrinati de "progresism" incat nu va dati seama ca mult iubita voastra SUA (de unde luati lumina) e mai de stanga decat e momentan Rusia...adica e mai comunista, mai dictatoriala, mai plina de cenzura decat Rusia. Pff! Nici nu stiu de ce ma mai enervez, pentru ca mi-e evident ca nu puteti mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"in schimb cand merg la țară am observat ca toți sunt de treabă si amuzanți."

Hahahaha.

Există, da. Diferența de mentalitate.