| anonim_4396 a întrebat:

Am observat multe postari legate de credinta, sau de un cult anume, care acuza obligativitatea.useri care spun ca nu cred si nici nu vor sa fie obligati.eu stiu ca Dumnezeu ne cheama, dar nu ne obliga.eu sunt ortodox fiindca vreau eu nu de frica nici de sila. dar vazuta-ti vreunul din cei de pe TPU, pe cineva luat cu forta si dus la biserica, templu sau casa de rugaciune? vazuta-ti vreau preot, popa, pastor, predicator, tragand de oameni pe strada, cerandu-le bani? sau obligandui sa vina sa-i asculte?

Răspuns Câştigător
| CDelia a răspuns:

Asa e Crinule. Doar ca nu stiu cum sa se autoconvinga de necredinta lor. Dumnezeu ne-a lasat libertatea de a alege intunericul sau lumina. Partea pozitiva sau cea negativa.

2 răspunsuri:
| fryekid a răspuns:

Dumnezeul asta ne iubeste, stiu asta!

| laurentiu a răspuns:

Eu cand m-am intors la Dumnezeu nu ma duceam la nicio biserica aveam Noul Testament ratacit prin casa si la momentul potrivit Domnul m-a adus la El, dar ce vreau sati zic sa nu lasi biserica sati ia samanta din inima ta, cel mai bine este sa cercetam ce este dupa Scriptura iar daca apar blocajuri ca nu trebuie sa fie asa atunci cineva nu traieste in adevar!

Preotii, proorocii, supunerea la autopedepse, si nici chiar rugaciunile nu te pot mantui, ci numai Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu. Serviciile religioasa, faptele bune, darniciile, si chiar lacrimile, nu au putere de a produce viata vesnica. Cuvantul lui Dumnezeu ne spune in I Ioan 5:11, 12, ca "Dumnezeu ne-a dat viata vesnica, si aceasta viata este in Fiul Sau. Cine are pe Fiul, are viata; cine n-are pe Fiul lui Dumnezeu, n-are viata."

In general oamenii accepta a cunoaste despre viata de crestin, dar refuza sa accepte in inimile lor pe Hristos. Oamenii accepta sa lucreze pentru biserica, dar refuza sa se identifice cu pacatosul vinovat care are nevoie sa fie salvat. Oamenii accepta sa creada in principiile morale ale Cuvantului lui Dumnezeu bazate pe cele zece porunci dar refuza sa creada in lucrul Fiul lui Dumnezeu care prin moartea Sa le-a salvat sufletele. Deasemenea ii vine greu omului sa se odihneasca in aceasta credinta.
RELIGIA este inbunatatirea naturii omului.
MANTUIREA este primirea naturii noi prin acceptarea lui Isus Hristos ca Domn si Mantuitor personal.
Cuvantul lui Dumnezeu ne spune in Ioan 1:12 ca "tuturor celor ce L-au primit, adica celorce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu."
RELIGIA ne imbraca in haina propriei noastre neprihaniri (dreptati) dar proorocul Isaia ne spune ca neprihanirea noastra este ca o haina manjita inaintea lui Dumnezeu.
MANTUIREA ne imbraca in neprihanirea perfecta a lui Hristos care singura ne poate face acceptabili in fata lui Dumnezeu.
Cuvantul lui Dumnezeu ne spune in Tit 3:5 ca "El ne-a mantuit nu prin faptele facute de noi in neprihanire, ci pentru indurarea Lui, prin spalarea nasterii din nou si prin inoirea facuta de Duhul Sfint."