| theona13 a întrebat:

Am primit cadou 2 pietricele. la inceput mi s a parut un cadou un pic ciudat. sunt albe transparente. le a luat in mana sa ma uit la ele dar luandu ma cu altre treburi nu am sesizat ca le am tinut in palba o bucata de vreme. cand m am uitat la ele si au schimbat culorea spre rosu. aveti idee ce pietre pot fi? un link ceva? sunt albe transparente si care se schimba culoarea?

Răspuns Câştigător
| RoxKnkK a răspuns:

Pai...
Pietre Abalone

Denumire stiintifica: Heliotis Iris (urechea marii), numita Abalone si Sidef.
In engleza i se mai spune si "ear shell" in franceza este "ormier" sau "oreille de mer".
Abalone este un tip de scoica, din familia haliotidae.

Descriere: sideful este un material organic produs de unele moluste drept strat interior al cochiliei. Este foarte puternic, maleabil si iridescent.
Sideful este secretat de catre celulele epitaliale ale tesutului protector ale unor specii de moluste. Sideful este continuu depozitat pe suprafata interioara a cochiliei, un strat iridizat, cunoscut sub numele de "mother of pearl" (mama perlei). Straturile de sidef netezesc suprafata cochiliei si protejeaza tesuturile fine impotriva parazitilor sau a materiilor straine, invelindu-le in straturi succesive de sidef, formand astfel perlele.
Sideful este compus din cristale microscopice aliniate perfect, asa incat lumina care trece prin unul din cristale este reflectata de celelalte, producand o stralucire calda si delicata.

Sideful face parte din pietrele si cristalele de natura organica alaturi de chihlimbar si perla, reprezentand partea din interior a scoicii.
deci nu este o roca.

Culori: nuanta predominanta este gri/argintiu, dar mai exista si in culori sidefii de albastru-inchis, nuante maronii, crem, galben, roz, negru etc. Se mai gaseste si in diferite variante de crem, galben, portocaliu, albastru, violet sau verde, scoicile care il produc fiind pescuite din apele tropicle din sudul Chinei si mai ales din zona insulelor Filipine. Culorile iridiscente sunt dispuse in straturi intrepatrunse si isi schimba stralucirea sau nuanta in functie de lumina si de unghiul din care este privita scoica.

Sanatate: intareste inima, oasele, coloana si aparatul cardiac.

Ametist

Numele: provine din grecescul „amethystus" care are la baza cuvantul 'methy' = vin.

Descriere: Varietate violet de cuart, prezentand uneori striatiuni ondulate sau concentrice, de culoare purpurie sau violet cu insertii transparente sau albe.
Compozitie chimica: Dioxid de Siliciu cu insertii de Mangan (SiO2 + Mn).
Culoarea violet este data de impuritatile de cupru si mangan.
Duritate: 7 (din 10).
Luciu: sticlos.

Culori: violet, mov, lila, culoarea de levantica sau purpuriu. Cea mai buna calitate o are ametistul complet transparent. Culoarea devine mai fada in lumina solara intensa.

venturin

Descriere: varietate de cuartz cu insertii de mica sau pirita, sub forma unor mici cristale ce reflecta lumina, dand impresia de stralucire
Compozitia chimica: Dioxid de Siliciu
Duritate: 6, 5-7 (din 10)
Luciu: sticlos

Varietati: agat de muschi/agat muschiform, agat de copac, agat de foc, lemn pietrificat, agat-carneol, agat - piele de tigru, agat dendritic, agat negru, agat nebulos, agat stelat

Culori: variate - verde, albastru, portocaliu (numit si Piatra Soarelui), verde-roscat, alb-bleu, bleu-vert, rosu, maroniu

Blue ocean

OCEAN BLUE
Definiţie: Ocean Blue este o Migmatite albastra. În comerţul cu piatra naturala, Ocean Blue este adesea numit pur şi simplu un granit.