| Nextone a întrebat:

Am primit o orhidee si as vrea sa stiu cum trebuie sa o ingrijesc.Are ghiveci transparent, am pus-o in geam unde nu da prea tare soarele dar am observat ca are in loc de pamant un fel de lemn...trebuie schimbat? Am obsevarat ca nu ii merge prea bine, de cate ori trebuie sa ii bag apa? Multumesc si o sa va dau fundahappy

1 răspuns:
| ariana_4355 a răspuns:

Temperatura: in ce priveste temperatura, orhideele prefera in general caldura, exceptie facand doar cele care, in mediul natural, cresc la altitudini mari si care prefera noptile reci si temperaturile usor mai scazute ziua.
Lumina: orhideele sunt plante ce prefera soarele partial si niciodata lumina directa a acestuia. Trebuie ferite de soarele direct, mai ales vara, pentru ca frunzele lor carnoase se ard, florile se decoloreaza, se ofilesc mai repede, deoarece temperatura la care sunt expuse astfel, depaseste cu mult limita pe care o pot suporta.
Asezati-le in spatele unei perdele, intr-o baie luminoasa, mai ales ca stfel le puteti satisface si necesitatile in ce priveste umiditatea.
Pe de alta parte, daca lumina este insuficienta, orhideele nu infloresc, De aceea, e bine sa stiti ca sunt plante care tolereaza foarte bine lumina artificiala la care este indicat sa apelati zilnic, sau macar ocazional pentru a obtine o inflorire spectaculoasa.
Udarea: in habitatul natural, unele orhidee se dezvolta chiar 2-3 luni in absenta apei, cand intervin secetele prelungite, de aceea uneori, in captivitate, ele primesc mult mai multa apa decat necesita.
In functie de tipul lor si de mediul de provenienta, orhideele au necesitati diferite in ceea ce priveste udarea. Epifitele prefera uscaciunea iar cele terestre umezeala. Orhideele cu pseudobulb isi fac rezerve de apa si de regula au nevoie de mai putine udari decat cele fara pseudobulb. Cantitatea de apa depinde de marimea ghiveciului, de materialul din care este confectionat acesta, de substratul utilizat, de temperatura mediului ambiant, etc.
Ca regula generala, se spune ca trebuie sa oferim orhideelor atata apa incat ele sa fie usor uscate pe timpul noptii.