| untu a întrebat:

Am primit o veste proasta de la presa mass-media si tv ca se va inchide FACEBOOK-ul si INSTAGRAM-ul! Este stirea adevarata sau este doar fake-news? Daca este adevarata, cand se va inchide sau pe ce data se va inchide? Dar se va inchide definitiv sau temporar ca sa stiu ce am de facut! Rog seriozitate si fara gluma! Multumesc frumos pentru amabilitate!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Crezi că cineva de aici, te-ar putea informa, in mod exact? Cred că nici Meta nu a luat încă o hotărâre privind "shut down" în Europa, pentru Facebook & Insta.
Omul e capabil de orice, dacă vrea să își atingă obiectivele sau interesele.
Nu e ceva sigur, dar nici imposibil. Dacă ai postat amintiri la care ții mult, imagini+ filmulete, e bine să le ai duplicat, salvează-le și pe un stick de memorie.

| untu explică (pentru floresdemayo):

Ati avut dreptate! E o idee foarte buna si excelenta! ASTA E TOT! Va multumim frumos tuturor celor au dat raspuns!

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar fii recomandat inchiderea lor, macar copii s-ar apuca de invatat, daca nu ar mai sta atata de mult pe Fb si Insta.
Oricum companiile sunt americane si s-ar putea sa fie pastrate numai pentru uzul american.
China le-a interzis demult, de ce nu ar face-o si Europa?!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ți se taie sursa de informare? Că pare că de pe Facebook te informezi la ce răspunsuri despre covid dai.

| untu explică (pentru suntserios):

Nu de asta, pentru ca am amintiri, poze si filmulete si trebuie sa le scot si sa le salvez ca nu am alte duplicate! De aceea va intreb!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Imposibil fără glumă. Sunt afaceri mari.

| mentholinks a răspuns:

Eu voi inchide aceste instrumente ale Satanului in curand cu abilitatile mele de hecar.

| Brizbriz a răspuns:

Prin 2011 s-a anuntat OFICIAL de catre Blizzard ca in 2013 vor inchide World of Warcraft... urlete, zbierate, lacrimi, etc.

suntem in 2022... wow e pe teava binemercic, in continuare cel mai jucat mmorpg din toate timpurile si unul dintre cele mai jucate jocuri in general din toate timpurile

pe scurt

o afacere face bani la greu, TREBUIE SA FII IMBECIL sa pui botul la ce spun unii, chiar daca sunt oficiali in afacerea respectiva

| haileewatson a răspuns:

Eu cred ca nu stii sa te informezi, da si tu un search pe Google direct de la surse din straintate sau direct de la META, in loc sa te uiti la Stirile Protv.

| SingleForOne a răspuns:

Se refera la restrictiile crescute despre datele personale ale oamenilor, din partea UE pentru toate companiile din UE si din afara. UE doreste sa protejeze datele personale ale cetatenilor, dar modelul de afacere la majoritatea companiilor este sa foloseasca datele personale ale cetatenilor pentru a realiza statisticile, prin urmare sa realizeze profit prin diferite metode.

Compania Facebook nu are alt model de afacere, ci doar acesta, de a folosi datele personale ale utilizatorilor si alti posibili utilizatori, cu scopul de a le folosi pentru propriul profit sau de a le vinde altor companii sau persoane individuale pentru care acestea vor folosi conturile, paginile, grupurile de tip business pentru a-si face propria "afacere"; totodata ma refer si la Facebook Marketplace si Facebook Dating.

Daca UE nu intra in regulile companiei Facebook, atunci compania nu doreste sa investeasca pentru a presta servicii pe teritoriul UE. Daca Facebook nu intra in restrictiile impuse de UE, atunci UE va interzice sa mai continue activitatea pe acest teritoriu. Aceste mentiuni se aplica tuturor companiilor cu origine in UE sau in afara.

Faceebook este mult prea puternic inradacinat in UE, deci greu de realizat, dar nimic imposibil. Poti sa te astepti la orice.

| NLS a răspuns (pentru SingleForOne):

SAU, ca pe un compromis, o sa-l transforme in serviciu cu taxa, doar pe teritoriile care refuza colectarea datelor.
Caz in care nu s-ar schimba mare lucru, caci 75-80% dintre utilizatori nu sunt dispusi sa plateasca pentru gunoiul asta.

| Theo94 a răspuns:

Cred ca te referi la asta:
"Mark Zuckerberg amenință că închide Facebook și Instagram în Europa chiar de anul acesta. O lege europeană trebuie schimbată pentru a preveni acest lucru"
https://observatornews.ro/......57620.html

"Meta ar putea închide Facebook și Instagram în Europa"
https://economie.hotnews.ro/......europa.htm

"Mark Zuckerberg and team consider shutting down Facebook and Instagram in Europe if Meta can not process Europeans’ data on US servers"
https://www.cityam.com/......s-servers/

Nu cred ca vor disparea Facebook si Instagram din Europa, cred ca (nu stiu daca e vorba de ue sau de toate tarile europei) se vor conforma cu cererile companiei.

| untu explică (pentru Theo94):

Daca se inchid se pierde tot!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde unde ai citit aceasta stire. Este cel mai probabil un fake news.

| untu explică (pentru anonim_4396):

La tv, la știri!

| Sekim a răspuns:

Are dreptate suntserios, la ce raspunsuri dai cand vine vorba despre covid, vaccin si sanatate, tie ar trebui sa iti fie interzis accesul la opinie si implicit Facebook. Ba mai mult, acum intrebi daca se inchide Facebook si Instagram, si daca ma uit la un comentariu de al tau de ieri vad ca afirmi cu tarie ca se inchid ambele. Pai cum vine asta? Intai dai cu capul de perete si apoi intrebi ce se intampla?
Nu se vor inchide niciuna probabil, Europa e foarte mare si la fel e si traficul din partea europenilor pe retelele lor, nu isi pot permite sa piarda atatea milioane de utilizatori.

Răspuns utilizator avertizat
| Niciunnume81 a răspuns:

Nu știm ce e în mintea lui Mark Zuckerberg.

| Gheorghe34 a răspuns:

Nu cred sa fie drept