| unku a întrebat:

Am si eu doua probleme:

a) Prima este legata de motivare. Am fost nevoit sa repet un an la facultate (imi place specializarea, dar nu prea pot sa ma concentrez la ore si la materii - asta fiind cauza principala) si cand imi revine asta in cand, cad psihic.
Acum ideea este ca atunci cand imi amintesc acest lucru, nu mai am motivatie sa continui (si implicit sa invat pentru sesiune) si ma gandesc sa ma las de facultate. Dar nu as vrea acest lucru.

Pe langa asta, as vrea sa citesc si sa imi maresc "experienta" in domeniul in care fac facultatea dar mereu spun ca nu pot (ca pierd vremea incercand sa ma concentrez) si ca nu am timp.

b)Observ ca "procrastinarea" imi ocupa foarte mult timp din viata mea, si mai e putin si o sa vina sesiunea.
Am citit multe chestii de pe net despre procastinare, dar parca m-am saturat si astept pareri mai directe, deoarece nu prea functioneaza la mine.

Mi-am facut program zilnic, de mai multe ori, dar dupa cateva zile/ saptamani il las deoparte. Chestia e ca majoritatea chestiilor care le fac, le fac in casa, si ma plictisesc. Si atunci cand ma plictisesc, stau pe Internet si pierd toata ziua.
Vreau sa imi cumpar o carte de Time Management si sa incerc deoarece orice metoda am incercat -sa imi fac program zilnic, sa imi impun obiective pe termen lung/scurt, etc.- nu functioneaza; dupa cateva zile mi se pare ca nu le fac bine si le las balta.
S-ar putea cativa sa spuneti ca am probleme legate de psihic (adhd, depresie, etc.) insa as vrea solutii practice, adica sa nu implice consultatul la doctor sau folosirea medicamentelor.

Bun, acum intrebarile:
1. Ce sa fac ca sa ma mentin motivat cand imi revin gandurile negre legate de facultate? Dar pentru a-mi mari notele?
2. Ce idei aveti pentru a evita procrastinarea (pierderii timpului) eficiente?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mikiee a răspuns:

pai si mie mi s-a intamplat asta semestrul trecut si am incercat sa ma motivez spunandu-mi ca mie chiar imi plac aceste materii. si inainte de a ma apuca de invatat mancam o bucatica mica de ciocolata pentru ca imbunatateste activitatea cerebrala si are anumite substante care te fac mai fericit.
Sincer, daca tie chiar iti place facultatea pe care o faci ar trebui sa te tii de ea. dar in primul rand trebuie sa te hotarasti daca asta este calea pe care vrei sa o urmezi.
nu prea inteleg la ce se refera a doua ta intrebare.dar am sa incerc sa-ti raspund. pai ..incearca sa citesti.sau sa te documentezi cat mai mult despre lucrurile/ persoanele care iti plac. sa iti cultivi un hobby. sa faci un sport. sa petreci timpul cu prietenii.
scuze daca raspunsul meu nu este ceea ce ai intrebat. nu prea am inteles. blushing
sper ca te-am ajutat si mult noroc la facultate. daca mai ai nevoie de ajutor as fi bucuroasa sa ti-l ofer. doar trimite-mi un mesaj si iti voi scrie cat de repede pot.
[simt ca am cam dat-o in bara cu raspunsul pe care ti l-am dat asa ca simt nevoia sami mai cer odata scuze daca nu te-a ajutat si te-a facut sa-ti pierzi timpul cititndu-l ]