| 31adry31 a întrebat:

am 2 cinteze ( rasa zebra australiana dungata ) iar femela mi-a facut pana acum 2 oua pe care le-a mancat. Cum pot sa o fac sa se puna pe clocit, am o colivie destul de mica iar orice improvizatie pentru un cuib nu merge, deoarece se sperie de el. Am cumparat de la pet-shop un cuib inchis, facut din feriga, dar nu intra in el deoarece se sperie iar gaura, dupa mine, este prea mica. As dori niste sugestii...

2 răspunsuri:
| Angiutssa a răspuns:

Daca le-ai luat ceva de genul acesta http://i41.tinypic.com/4h44f8.jpg este foarte ok, trebuie doar sa astepti.
In legatura cu ouale, poate le mananca pentru ca sunt limpezi(nu au embrion). Ar trebui sa le oferi mai mult spatiu si lumina pentru a-si desfasura activitatea.:)
Mult succesc si noroc la puisori.:)

| suceavaalin a răspuns:

Poate au facut oua! Pentru ca nu sunt compatibile si lea mancat. Ele simt ce este bine. A mea nu a facut de loc.
acordale mai multa lumina, apa si mancare cu mai multe vitamine.