| Anonim2552 a întrebat:

Am si eu o intrebare:
Am intrebat de pe alt cont cum ne putem vindeca de homosexualitate si intrebarea mi-a fost stearsa de admini. Le-am trimis o cerere cu reanalizarea intrebarii si mi-au raspuns ca incalca regulamentul siteului.

Am o intrebare: Sa fiu crestin ortodox incalca regulamentul siteului? Pentru ca este normal pentru mine ca in calitate de ortodox sa cred ca homosexualitatea poate fi vindecata si sa intreb cum.

http://www.doxologia.ro/terapie-pentru-suflet/speranta-v indecare-pentru-homosexuali

Pentru mine,ca si orthodox,homosexualitatea este un pacat, o dereglare si poate fi tratata. Si cum credinta mea ortodoxa vine la pachet cu aceasta idee, iar acesta idee incalca regulamentul, nu inseamna ca si credinta mea ortodoxa incalca regulamentul TPU?

Sa fiu crestin ortodox incalca regulametnul TPU?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cam da.
La fel cum să încurajezi sclavia, subjugarea femeii, căsătoria forţată victimei cu violatorul, uciderea celor care gândesc diferit este împotriva bunului simţ şi a regulamentului, dar în perfectă armonie cu creştinismul.

| OldSoul a răspuns:

Acum vin si eu cu o intrebare, cu ce drept incercati voi sa-i "reparati" pe ceilalti?
In Biblie spune ca toti suntem egali, daca voi incercati sa-i reparati pe ceilalti, imi poti spune unde este egalitatea?
Daca suntem egali, cum imi poti spune tu mie ca X e mai prejos ca noi?
Acum sa-ti raspund la intrebare, cat tu faci discrimari la adresa altor categorii de oameni este normal ca intrebarea sa-ti fie stearsa, pentru ca tu instigi la violenta ceea ce iar nu este bine.
In ziua de astazi mai toti se gandesc doar la binele lor, nu se gandesc si la binele celor de alaturi.
Cu ce drept ii judeci tu pe ei ca fiind "defecti" sau "bolnavi"? Vezi, deja se cam bate cap in cap ceea ce vrei sa faci tu cu ceea ce scrie in Biblie.

Si nu ma intelege gresit, nu fac parte din ei am si sunt de aceeasi religie ca tine, dar cat timp vad discriminare fata de ceilalti nu sunt de acord, au fost si mai sunt atatea razboaie in lume ce mai urmeaza? Sa intram in razboi doar pentru ca ceilalti nu sunt de aceeasi religie ca noi? Daca mai exista multe initiative de acest gen acolo se va ajunge.

| Anonim2552 explică (pentru OldSoul):

Pai atunci esti ortodox doar cu gura. Daca nu ai credinta ortodoxa ca homosexualitatea e rea si e un pacat grav atunci nu esti ortodox. E ca si cand eu as spune ca sunt communist dar nu accept ideile comuniste.

| OldSoul a răspuns (pentru Anonim2552):

Pai cat timp tu ii judeci pe ceilalti ce sa cred? Ca tu esti un bun ortodox sau cum?
Daca eu cad in pacat e fix treaba mea, eu voi raspunde pentru pacatele mele, nu voi, deci nu e treaba lui X sau Y ca ei nu ma pot ierta si nici judeca pe mine.

| raluk27 a răspuns:

Intrebarea ta, nu are absolut nicio legatura cu faptul ca esti crestin ortodox. Deci, nu te victimiza aiurea. Nu intereseaza pe nimeni in ce calitate ai pus intrebarea cu homosexualitatea (puteai sa fii si calugar budist).
Insasi acea intrebare a fost problema. Pentru ca in viziunea ta homosexualitatea este o boala. Iar aceasta viziune este discriminatorie. Nu poti cataloga ceva cu care tu nu esti de acord, drept o boala. Asta incalca regulamentul TPU.

Si pentru un musulman e normal sa-ti ia gatul pentru ca nu te inchini lui Allah.
Ti se pare ok sa intrebe: "am un prieten care nu vrea sa se converteasca la islam. Ce topor sa folosesc, ca sa-l decapitez?"
Si ulterior sa se planga ca el doar a vrut sa stie, doar a pus o intrebare pentru ca asa considera. Ce? E gresit sa fie musulman? E impotriva regulamentului?

Foarte bine ca ai convingeri si credinte proprii! Insa la fel de normal este ca restul sa nu fie obligati sa ti le suporte cu japca. Mai pe scurt, ideile sunt ale tale, crezi ce vrei, dar pastreaza-le.

| Anonim2552 explică (pentru raluk27):

E viziunea ortodoxiei si implicit si a mea.
http://www.doxologia.ro/......omosexuali

| Anonim2552 explică (pentru raluk27):

De ce spui ca viziunea mea nu are legatura cu ortodoxia?
SIgur ca are:
http://www.crestinortodox.ro/......79883.html

| raluk27 a răspuns (pentru Anonim2552):

Nu am spus ca nu are legătură cu ortidoxia. Ci doar ca aceste viziuni ar trebui pastrate pentru sine.
Si catolicii si evreii si musulmanii si ateii au viziuni proprii. Si totusi, nu le folosesc ca un argument sa jigneasca si sa discrimineze. Cred ca interpretezi tu ortodoxia într-un sens cu totul eronat. Ca un preot isi da cu parerea, nu înseamnă ca e viziunea generala a ortodoxiei.
Si bravo tie ca esti ortodox, dar nu ti se pare ca faci cam mult caz? A fi ortodox nu te pozitioneaza deasupra celorlalti. Pacat ca nu ai niște viziuni legate de smerenie si modestie. Fac parte tot din ortodoxie.

| Innsbruck a răspuns:

Draga,nu exista ''vindecare'' pentru asa ceva.NU este o boala, de ce nu intelegeti odata? Asa te-ai nascut, nu iti schimbi orientarea sexuala peste noapte.Accepta-te asa cum esti

| Roxxy95 a răspuns:

Cat timp religia ta ii discrimineaza pe altii diferiti de tine da.

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns:

Pe TPU regulamentul e pentru naivi. happy
Sunt intrebari mai grave care lezeaza privirile multora pe aici, cum ar fi cele puse de „chiftel" ala.

| Anonim2552 explică:

Tot de pe acel cont am spus ca sexul inainte de casatorie este pacat. Sunt ortodox, asta e credinta mea. Raspunsul mi-a fost sters de admini.
Incalca credinta ortodoxa regulamentul TPU?