| Andra_3863 a întrebat:

Am si eu o intrebare cu privire la jocurile mai vechi, in gasca. Cum se joaca Fantanita? Am auzit ca este un joc cu... pupat. Dar nu ii stiu regulile. Si mai vreau jocuri de genu`. Cu tot cu reguli. Gen sticluta (jocul ala in care invarti sticla si se pupa cei doi: cel inspre care s-a oprit dopul si cel inspre care s-a oprit fundul sticlei).

Răspuns Câştigător
| Lora_6439 a răspuns:

Bai eu m-am jucat cu colegii alt joc: sa zicem ca eram 12. Am luat primele 12 carti din pachetul de carti de joc si le-am amestecat, apoi le-am pus cu fata in jos si ne-am repezit repede sa tragem. Cine lua asul, dadea porunca, cum ar fi: 5 si 8 sa se sarute. Si atunci cei care aveau cifrele respective se ridicau (pana atunci nu stia nimeni care ce numar e. Doar asul se stia) si faceau porunca. Si tot asa pana se epuizau toti. Apoi o luam de la capat. Asul putea ajunge la altcineva. Poruncile au fost diverse pentru inceput, dar numai perverse (x sa faca striptease pe piciorul lui y, z sa ii dea o limba pe gat lui n si tot asa big grin). Se puteau da porunci si la unul singur. De exemplu 4 sa linga gura sticlei etc laughing. Pana la urma, n-am mai avut idei (nu-ti inchipui ce a fost) si am luat-o numai pe saruturi. "1 cu 2 repede. 5 cu 9 etc" happy E palpitant tare. Ti-l recomand laughing

| amabff0 a răspuns (pentru Lora_6439):

Pai si eu impreuna cu colegii am facut un Joc foarte amuzant, fiecare persoana se pune într-un cerc cu o foaie în mijloc iar toți vor spune câte un cuvânt pana o poveste va fi formata pe foaie, de obicei are un outcome foarte amuzant?

11 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Jocul lui Lora ii misto smug Da tot nu pricep cum naiba se joaca adevar sau provocare happy, jur happy Si vreo 10 o incercat sa-mi explice happy

| ilovemusic a răspuns:

Tare jocul rontzy o sa-l incerk si eulaughing

| SheCanFlyy a răspuns:

La fantanita e asa
vine cineva in fata, altu ii pune mana la ochi si ceilalti se pun imprejuru lui... apoi zice ala care ia pus mana, cine tea scos din fantana? si zice: ala? ala? ala? si intre timp el trebuie sa zica da sau nu, si la cine pica, ala vine in fata, ala care ii tine mainile la ochi intreaba la cati metri tea salvat si zice 1 2 3 si el trebuie sa aleaga, apoi unde tea salvat? aici?(si arata spre buze), aici(si arata de ex spre obraj) si acela, fara sa vada alege normal, ca are mainile la ochi, si vine si il pupa/saruta cel care a picat. e frumos jocu, mai ales jucat cu baietii frumosi :X:X

| Ixchel a răspuns:

Fantanita? laughing Eu stiam ca se numeste "Am picat intr-o fantana"hee hee
Pai...Se iau mai multi indivizi :]] Se pun unul langa altul. Un individ se duce in fata lor si altul ii acopera ochii, in acest timp ceilalti isi schimba pozitia in care erau (se muta in alt loc). Persoana careia i'au fost acoperiti ochii spune: Am picat intr'o fantana, cel care i'a acoperit ochii spune :La cati metri? iar acesta trebuie sa raspunda: 1, 20, 30 metri.cati vrea. Cel care i-a acoperit ochii intreaba: Si cine vrei sa te salveze? in acest moment individul "cazut in fantana" arata cu degetul sper cei asezati in fata lui. Cel/cea ales/aleasa se ridica si vine in fata acestuia.Personajul nostru ( cel cazut in fantana) este intrebat: Unde vrei sa fi sarutat (sau ceva de genu, numai stiu exact...nu am mai jucat de mult). In locul in care a ales acesta este sarutat si dupa felul in care este sarutat trebuie sa isi deie seama cine este detinatorul/detinatoarea acelor buze.Si atunci "detinatorul" este cel care "a picat intr'o fantana" si tot asa.
Sper sa intelegi ceva :]]

| ellabutterfly a răspuns:

Fantanita.
Oare asta o fi?:S

Unul sta pe un scaun, si zice : "am picat in fantana"
Ceilalti raspund: "Si cine sa te scoata"
Si ala zice: "Xulescu"
Si vine Xulescu si da pupa rolling on the floor)
Il jucam la gradinita, nu mai imi amintesc exact, nu stiu daca e acelasi de care zici tu rolling on the floor

Oricum cel mai tare ramane "Adevar sau provocare" devil

| deea1237052 a răspuns:

Pai o persoana sta jos si alta ii tine mana la ochi si il intreaba : la cati meri te-ai inecat si arata cu mana cativa matri dupa aia mai intreaba cine te-a salvat si persoana care tine mana la ochi arata cu degetul cateva persoana si cel cu ochii inchisi trebuie sa psuna da sau nu si la cine a zis da acela trebuie sa-l pupe /sa o pupe

| Andreea189 a răspuns:

Salut
Eu stiam asa jocul :
Cineva vine in fata si spune "am cazut in fantana" ceilalti se amesteca ( schimb locurile) dupa ce el este acoperit la ochi apoi ce-l care l-a acoperit la ochi il intreaba cine te-a salvat si ce-l care" a cazut in fantana" arata cu degetul si pe cine a aratat decetul lui vine in fata celui acoperit la ochi. Ce-l care l-a legat la ochi ( y) intreaba unde te-ai lovit apoi (y) arata pe corpul lui (corpul lui y) si intreaba aici? El, ce-l legat la ochi ( x) spune da sau nu sa spub ca a picat obraz. Apoi y intreaba la cați metri ai cazut si y arata pe degetul lui si intreaba: "atatia? "Si x omul legat la ochi nu stie cat pt.ca nu era pe degetele lui si spune da sau nu sa spunem ca a picat unu inseamna ca la final acea persoana care era in fata z trebuie sa-l pupe pe obraz o data.
Sper ca ai inteles măcar Te pup.

| Tase_Tanasis_1988 a răspuns:

La fantanita trebuie minim 4 insi, deci sa zicem ca suntem 5 poti joca ori cu sticla :trebuie sa invarti sticla la unul o sa pice dopul si la altul fundul si :cu carti trebuie sa ai 3 carti normale ex:10, 4,7, asa un k si un A apoi cei doi trebuie sa se sarute

| taca20 a răspuns:

Pai jocul se joaca asa
copilul sata pe banca si este intrebat:
la ce adancime te-ai inecat(el fiind legat la ochi cu ceva )
cine tea salvat(numele persoanei nu este rostit)
unde te-a pupat(gura, frunte, obraz, buze)
dupa care cel care pupa se pune el pe scaun si cel care a fost pupat intreaba

| prehostoriccactus a răspuns:

Ee pay iti trebuie mai multi oameni.eu am jkt yeri cand veneam cu sc dintr-o excursie...si e asa unu isi acopera bine ochii si altu spune ai cazut in fantana...cati m ai cazut? (tot cel care intreaba(sa-i zicem y) face cu degetele numere de ex: 5 ) si intrba atatia? (ala cu ochii acoperiti (sa ii zicem x) zice nu/da cum vrea el) daca a zis da y intba cine e eroul tau? si aratha cu degetu' spre candva x zice nu/da daca a zis da y zice si unde te-ai lovit? si tot y arata cu degetul pe fata llui(adica fata lui y) un loc x zice da/nu asa si dupa aia x trebuie sa il sarute de N ori pe eroul lui unde a picatbig grin sper ca te ajuta OMG e tare jocu SA VEZI ieri a picat un baiat cu baiat sa se pupe pe buzelaughing