| Andreea_8014 a întrebat:

Am si eu o intrebare la fizica. E singura la care nu sunt sigura.si va cer ajutorullove struck
De ce pentru saltelele canapelelor se folosesc arcuri sau burete?

Va rog sa-mi raspundeti. e o intrebare la fizica.nu una banala.
Multumesc!

Deyutzza:*

6 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Pentru confort.Cum e sa stai pe o canapea de piatra si una de burete sau arcuri?

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Pentru că suferă o deformare elastică şi revin la forma iniţială.

| soseta ucigasa a răspuns:

Pentru ca daca s-ar folosi cuie sau holsuruburi nu ai mai dormi asa bine

| mikella a răspuns:

Depinde sunt facute si din bureti si din arcuri

| mikella a răspuns:

K sa fie cat mai confortabile pentru noi oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar vorbesti serios? laughing Pe vremea lui Ion Creanga se foloseau paie. Scopul, sa dormi pe ceva moale.
Arcurile si buretele sufera o deformare elastica, adica dupa eliberarea fortei aplicate, revin la foma initiala. Celalalt tip de deformare, este deformarea plastica, adica dupa eliberarea fortei aplicate, corpul ramine deformat (nu mai revine la forma initiala). In al doilea caz ai ca exemple plastilina, plumbul, fierul etc happy
Have fun.