| Numai e:) a întrebat:

Am si eu o intrebare mai stupidalaughing(mai bine zis o curiozitate)
Cine a aranjat literele pe tastatura asa?
Si de ce?
De ce nu le-au aranjat in ordinea dupa alfabet?

9 răspunsuri:
| User a răspuns:

Pai... astea-s tastaruri englezesti, si poate in Anglia e altfel ordinea literelor in alfabet (banuiesc).

| madalicious a răspuns:

Le-au aranjat asa ca sa fie mai usor de tastat si degetele noastre recunoscc mai usor asa tastatura decat ar fi recunoscut-o daca era in ordinea alfabetica.

| OanaG a răspuns:

Ca sa le cautam noi aiurealaughing

Asa eram si eu la inceput "unde e a, unde e c"... dar dupa cateva saptamani eram profesionista.Scriu la tastatura cu ochii inchisihee hee

| ramona_4785 a răspuns:

Pai doi dintre ei au fost qwerty si azerty(astea sunt cele mai cunoscute tastaturi )u de care ai? cum afli? Incepand de la tasta tab spre dreapa se formeaza un cuvant de obicei "qwerty". Sper ca am fost de ajutor.

| bombo9 a răspuns:

laughingnu stiu... poate ca e mai simplu asa

| jumbO a răspuns:

Depinde si ce tastehee hee. ca exista si taste in ordinea alfabetuluihee hee dar ei au aranjat literele in`trun fel sa spunem ciudat. mai pe romaneste nu sunt scrise in ordinea alfabetului : Arthur Scherbius si Arvrid Gerhard Damm

| imiplacemov a răspuns:

Ce chestielaughing

poate din comoditate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am sa iti raspund.nu stiu cine dar de ce stiu

Le-a aranjat asa deoarece cam in ordinea asta le folosim in a scrie cuvintele fii un pic pe faza cand scrii ceva, si ai sa vezi ca asa este si, in mod normal cand scrii la pc se folosesc mai multe degete, fiecarui grup de litere ii corespund anumite degete, asta te invata intai la cursurile de stenodactilografie...asa ca daca erau dupa alfabet aveai ce cauta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricine in afara de cei din familia mea laughing.