| Furnicuta000 a întrebat:

Am si eu o nedumerire. Am vazut ca in perioada asta e trafic mare de cozonaci din Romania catre toate tarile posibile. In alte tari nu se gaseste unt, lapte, faina, nuci si chestii din astea? Adica sa dai comanda in Romania la cineva care face cozonaci, sa astepti cine stie cat dupa ei si sa platesti minim 50 lei pe bucata si inca pe atat pe transport sau poate dublu...nu e mai usor sa cauti o reteta in care explica exact cum se face un cozonac?

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si daca nu iese?

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Eh, iti dai seama ce inginerie mare e. Daca poti sa faci sarmale sau o ciorba cred ca te descurci si sa respecti o reteta de cozonac care e data mura-n gura. Si daca nu creste aluatul, mai faci o data, ai stricat maxim 10 lei. Desi doar trebuie sa amesteci niste ingrediente.
In fine, ideea e ca vad cozonaci peste tot, chiar si pe strada, si toata lumea trimite cozonaci in alte tari.

| Catrice a răspuns (pentru Furnicuta000):

Daca tu faci cozonac cu maxim 10 lei...îți iese cargo brioșăhee hee

| Furnicuta000 explică (pentru Catrice):

Nu e chiar asa scump sa faci un cozonac. Pt 2 cozonaci sa zicem: jumatate de pachet de unt (maxim 5 lei), 200-500 ml lapte (maxim 3 lei), 1 kg faina (maxim 4 lei), drojdie (2 lei maxim), 100 ml ulei (1 leu), 5-6 oua (maxim 4 lei). Umplutura e ceva mai scumpa ca are nuci (sa zicem 25 lei) dar cum am zis, daca nu creste aluatul (in jur de 10 lei aluatul pentru un cozonac) mai faci o data si apoi pui umplutura ca nu are ce sa mai iasa rau.

| Catrice a răspuns (pentru Furnicuta000):

Unde găsești tu unt la maxim 5 lei, nu știu.
Sau 6 oua cu 4 lei...(la cât vrei tu sa faci, eu știam că îți trebuie minim 10 oua)

| Adrian5575 a răspuns (pentru Catrice):

A spus jumatate de pachet 5 lei, nu tot pachetul. Iar 6 oua cu 4 lei, inseamna 65 de bani oul, gasesti si cu 65 de bani sa cumperi.

| Catrice a răspuns (pentru Adrian5575):

Pe aici nu găsești mai ieftin de 75-80 bani oul... poate cândva de fac o super oferta și lasă la 60 bani.

| Furnicuta000 explică (pentru Catrice):

Sa fiu sincera, nu am cumparat niciodata oua si de asta nu stiu cat costa. Bunica mea are multe gaini care fac oua incontinuu si imi da si mie. Dar parca la magazin vazusem cofraj si la 5 lei.

| Catrice a răspuns (pentru Furnicuta000):

Auzisem de unele părți ale țării unde sunt mai ieftine...aici cică laptele de ieftin și în alte părți scump...

| Sofer a răspuns:

Rețetă de la bunica pentru cei mai buni cozonaci laughing cine nu știe își comanda cozonaci.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cozonacul este patent romanesc.
Un tigan era prieten cu un roman. Cand ieseau in oras isi lustruiau ambii pantofii, dar ai tiganului erau mai luciosi.
- Mai, tigane, de ce pantofii tai de ce sunt tot timpul mai luciosi? intreaba romanul.
- Eu scuip pe perie cand ii lustruies, zice tiganul.
- Si eu scuip, zice romanul.
Dar al meu e scuipat de tigan, nu de roman.

| Furnicuta000 explică (pentru CodrutElian1990):

Adica tiganii fac cozonaci mai buni sau ce vrei sa zici?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Ce am zis si ce ai inteles!

| Furnicuta000 explică (pentru CodrutElian1990):

Fii mai explicit atunci

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Ce spunea tiganul era o gluma. Adevarul era ca el stia mai bine sa cremuiasca si sa lustruiasca o incaltaminte decat romanul. Asa si cu cozonacul: el stie sa faca mai bine cozonacul deca strainul, ca el l-a inventat.

| Adrian5575 a răspuns:

Aia il fac la tot felul de aparate, nu il lasa sa creasca calumea si nu iese cum ne iese noua. Noi daca nu avem tehnologie, il facem "băbește" si iese mai bun.

| Furnicuta000 explică (pentru Adrian5575):

Care aia?

| Adrian5575 a răspuns (pentru Furnicuta000):

"ăia" adica cei din alte tari care comanda la noi cozonaci. Comanda la noi pentru ca ei fac cantitate (la tot felul de aparate si nu creste coca cum trebuie), nu calitate.

| Furnicuta000 explică (pentru Adrian5575):

Nu cred ca au ei cozonaci acolo dar ma refeream ca decat sa umble cu mancarea pe drum atatia km si sa plateasca o gramada de bani de ce nu fac ei acasa?

| Adrian5575 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Buna intrebare. De ce prefera sa cumpere mai scump decat sa faca ei mai ieftin? Pentru ca nu poate sa faca la aceeasi calitate. Alta explicatie nu e. La fel e si in cazul legumelor, fructelor, lactatelor etc. De exemplu ce gust au rosiile noastre si ce gust au (sau nu au) rosiile din import?

| Furnicuta000 explică (pentru Adrian5575):

Hmm nu stiu ce sa zic de calitate. Am o cofetarie langa mine care ii face cu cele mai proaste ingrediente gen margarina