| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Recomandați-mi și mie un șampon de la care nu faci mătreață! M-am spălat cu Wash & GO, Head and Shoulders, Clear și Elseve. Acum bănuiesc că de la majoritatea faci mătreață. Am părul gras sau cum se spune. Aștept sugestiile voastre!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu samponul face matreata ci radacina capului taum, fiindca matreata este generata de o infectie baceteriana care traieste pe scalpul capului tau si care provoaca DERMATITA SEBOREICA.
Pana nu faci tratament corect ca sa scapi de dermatita seboreica, nici un sampon de pe lumea asta nu te poate scapa de matreata.
Exista in farmacii niste sampoane speciale cu medicatie in ele, sunt cele care contin NIZORAL si care practic omoara bateria care iti provoaca matreata.

| Furnicuta000 a răspuns:

Ia unul mai bland care sa aiba si balsam in el, de ex unul de la kallos. Head shoulders, wash go, clear astea au multi surfactanti si usuca scalpul si provoaca matreata

| clausiohanis a răspuns:

Sos de barbat distilat cu spirt

| iossucks a răspuns:

Te-aș sfătui să nu te mai speli des din cauza mătreții. Știu că n-ai spus că nu te speli des din cauza mătreții dar dacă o faci nu e bine. Lasă-ți părul așa cu e. Cu mătreață, fără mătreață zi merci sau mersi că ai păr în cap și nu te mai plânge de mătreață. Mătreață e naturală la fel ca și părul gras. Părul gras e din cauza sebumului și sebumul are rolul lui. Cu cât ai mai puțin sebum cu atât mai repede îți va cădea părul. Nu e bine să te speli des pe cap din cauza mătreții sau din cauza sebumului de pe păr pentru că îți va cădea părul

| Giculetz a răspuns:

Poți încerca să iei un șampon dedicat de la o farmacie

| EuSuntNimeni a răspuns:

Eu am scapat de matreata cu syoss