| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik a întrebat:

Am si eu o problema, cam stupida, dar poate ma ajutati happy
Vreau sa imi iau un LG optimus L5. Mama m-a ajutat sa strang bani. Dar daca l-as lua, as simti ca as fi nesimtita fata de tata, deoarece el munceste chiar mult, iar acei bani sunt destul de pretiosi pentru noi. Voi ce ati face in locul meu? Sau ce telefon imi puteti recomanda, mai ieftin si bun? Sau cum as putea face rost de bani daca eu sunt o pustoaica de 14 ani? laughing FUNDA! Va rog nu va luati de mine ca sunt asa de imatura, dar e greu pentru mine puppy dog eyes

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt telefoane şi de 2-3 euro. Chiar nu pricep de ce aveţi nevoie de unele de sute de euro...la 14 ani. Nu tot aia face? Important e să poţi să suni şi să fii sunată.

Telefoanele exagerat de scumpe mi se par un moft şi o risipă de bani, mai ales când nu ţi le poţi permite...din banii tăi.
Sunt sigură că dacă te gândeşti mai bine, vei găsi alte zeci de priorităţi.

Nu vreau un telefon bun ca să mă laud cu el. Mă cac pe toţi ăia care se iau de jaful meu de acum :3 Eu vreau unul bun ca să mă pot uita la anime oricând, să umblu uşor pe internet şi toate cele. Oricând am nevoie. şi am nevoie mai mereu, sinceră să fiu. Mai ales atunci când sunt plecată.

| NOname a răspuns (pentru PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik):

Atunci, vorba Micheliei, poţi să-ţi găseşti un model mai accesibil (dacă vrei, desigur).

| michelia a răspuns:

Cu ceva vreme in urma am citit o reclama intr-o revista la telefoane. Suna cam asa: " face fotografii de calitate, puteti asculta muzica n ore, va permite accesul la internet etc etc....si, in plus, puteti chiar vorbi cu cineva la acest telefon!"
Reclama era una autoironica dar foarte realista; cam asa a ajuns modul de alegere a unul telefon mobil astazi.

Stiu ca la 14 ani vrei sa te si lauzi cu telefonul tau, nu doar sa-l folosesti. Uita-te totusi pe diverse site-uri ce variante mai convenabile ai avea.
Daca nu-ti trebuie neaparat touch ( nici nu recomand, se strica foarte usor), ai si varianta unui Samsung S 5610 ( se aude foarte bine, poze cu 5 megapixeli, card de 4 giga pentru muzica ) si e la vreo 300 lei sau mai putin daca il iei la abonament la Orange ( pana pe la 20 de euro ).
Sau uita-te pe oferta de la eMAG unde gasesti de la 80 de lei modele.

Daca tot ai mustrari de constiinta, incearca sa gasesti o varainta de mijloc, convenabila si pentru tine si pentru cei din casa.

| maria6 a răspuns:

Opinia mea este ca ai putea sa mai astepti in legatura cu achizitionarea unui telefon scump, daca situatia familiala nu va permite. Cred ca ai deja unul functional, nu trebuie decat sa "ai putintica rabdare". Daca vrei sa muncesti, te sfatuiesc sa incepi de la 16 ani cu ceva mai pentru varsta ta. Va fi legal sa lucrezi 4 ore la acea varsta.
Invata in continuare, ca pana acum se vad roadele.

| AnabellaXD a răspuns:

Nu telefonul il face pe om.Eu iti recomand Samsung Galaxy Pocket S5300 la 369 de lei, este bun, asa are o colega si e dragut

| SheWasHere a răspuns:

Buna!
De ce nu incerci sa te inscrii ca reprezentant la o firma de cosmetice? La varsta ta, ar fi un mod corespunzator si fara prea mari batai de cap pentru a castiga ceva banuti in plus.
Macar arunca o privire la link-ul de la profilul meu. Daca ai nevoie de ajutor sau informatii, scrie-mi.
Succes!

| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik explică (pentru SheWasHere):

Multumesc. Ar fi o idee destul de buna si folositoare. daca as avea relatii si mi-ar placea sa comunic mai mult cu lumea sad Din pacate, la acest capitol as putea spune ca prefer sa nu ma implic.

| SheWasHere a răspuns (pentru PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik):

Crede-ma ca nu este chiar atat de greu. Nu trebuie sa fi super-sociabila sau sa cunosti foarte multe persoane...
Poti prezenta catalogul colegilor, il lasi sa se "plimble" de la o banca la alta, prietenelor si rudelor. In general, clientii se uita singuri pe produse - arareori te mai intreaba cum e cu un cod sau care-i faza cu promotia "X".
Greu e pana pornesti, insa incercarea moarte n-are.
Eu am facut ani de zile bani de buzunar si inca fac din acest catalog, acum tu faci cum vrei. happy