| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de un an de zile. El munceste iar eu sunt la facultate. Eu locuiesc cu bunicii iar el i'a cunoscut si bunicii mei il plac foarte mult pe prietenul meu. Problema e ca el ma rasfata in sensul ca nu vrea sa duc lipsa de nimic. Eu nu am tata si mai am si o sora care e tot la facultate iar mama e singura care munceste pentru a intretine familia pe langa pensia bunicilor care e destul de mica. Eu nu pot muncii anul asta deoarece am licenta si nu imi permite timpul. Recent mi s-a stricat laptopul iar eu scriu aceasta intrebare de pe telefon care mi l-a facut cadou iubitul meu. Problema e ca eu nu imi permit sa imi iau laptop si incerc sa strang cum pot. Mai sunt chemata la un restaurant sa muncesc ca chelner dar in perioada asta nu prea sunt nunti. El insista sa imi cumpere laptop dar eu nu prea sunt de acord ca el daca imi ia se uita dupa cel mai bun. Eu inca nu i'am cunoscut parintii si fratele lui ii spune ca sunt materialista insa eu nu i'am cerut niciodata sa imi faca cadouri mai ales cadouri scumpe. I'am zis sa nu mai faca asa ca nu e bine si nu sunt responsabilitatea lui sa imi cumpere laptop. Nu stiu ce sa fac i'am cerut laptopul lui doar cat sa imi fac licenta dar el a zis ca, daca imi da laptopul il da de tot. Familia lui a inceput sa creada ca eu profit de el. Nu stiu ce sa faccrying chiar vreau sa iau licenta si sa ma inteleg bine cu familia lui. Ce ati face in locul meu?

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Simplu,fa ce as face si eu, du-te pe furisi la masa, si discuta cu ea.Fa-o sa inteleaga ca nu ai nimic de ascuns de aia ai venit sa discuti cu ea si bla bla bla.Asta e cel mai indicat, fa primul pas.Pentru ca asa e frumos si natural.Dar daca are niste parinti de aia snoobi, stai departe.

| IsabelaIssa a răspuns:

E frumos ca ai ambitie sa iti iei de toate singura, si te inteleg ca te simti aiurea cand iti ia cate ceva. Eu nu lasam pe nimeni nici sa imi plateasca un suc laughing Esti cumva zodia scorpion? big grin Oricum, el ar trebui sa nu ii mai implice atat pe ai lui in relatia voastra. Sa puna piciorul in prag si sa ramana cu tine, iar familia trebuie sa ii ofere libertate sa poata sa ia deciziile singur.

| cosmin986522 a răspuns:

Inseamna ca el are o familie mai bogata de isi permite sa-ti cumpere telefon, laptop si scumpe.Acum faci si tu pe nevinovata dar in sinea ta ti-ai dori sa-ti cumpere masina, casa, sa-ti dea bani si de buzunar si daca s-ar putea sa munceasca si pentru tine

| Camitzaaa a răspuns (pentru cosmin986522):

Nu vreau sa imi ia casa si masina sau sa munceaca pentru mine. Eu vreau sa ma pot intretine singura dupa facultate nu sa depind de un barbat financiar. Tragi concluzii la fel ca familia prietenului meu

| cosmin986522 a răspuns (pentru Camitzaaa):

Apeleaza si tu la o prietena in legatura cu licenta sau poti vorbi cu mama ta sa-ti cumpere un laptop in rate... dar nu unu scump.Solutii se gasesc doar sa vrei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrea sa iti cumpere, sa iti cumpere fara sa afle ai lui, sa iti ia unul ieftin si tu sa ii promiti ca il vei plati cand vei avea posibilitatea.

| SkyPilot a răspuns:

Sa iti cumpere fara sa spuna familiei lui. Baiatul te iubeste si te protejeaza atat cat poate. Lasa-l sa o faca! Si sa fiti fericiti!

| yuly04 a răspuns:

Treaba sta cam asa. Daca voi va iubiti si el considera ca tu meriti toate astea adica toate cadourile astea nu trebuie absolut deloc sa va intereseze de vorbele parintilor pentru ca intotdeauna exista cineva care baga bete in roate. Eu in locul tau nu as da importanta faptului ca parintii lui ma considera materialista atata timp cat eu sunt constienta ca nu sunt asa.Multa bafta cu licenta stai linistita ca o sa fie bine.Eu sunt cu iubitul meu de un an jumate si parintii mei nu sunt de acord cu asta dar eu nu ma las.

| Crossover1 a răspuns:

As refuza laptopul. si i-as spune sa se mute la mine. happy