| anonima10 a întrebat:

Am si eu o rugaminte la voi.Am nevoie de cineva de clasa 8-a care are manual de chimie de la editura Corint, unul albastru.Va rog sa ma contactati.As dori sa aflu o informatie din carte.Multumesc:*

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Hei, uite iti scriu lectia cu fierul.

``In scoarta terestra se gaseste mai putin fier decat aluminiu dar acesta se extrage mai usor si este mai ieftin.
Ca element metalic pur, fierul are o utilizare foarte redusa, datorita rezistentei si elasticitatii scazute.
Obiectele confectionate din fier sau aliaje ale acestuia sunt atrase de magneti.Macaraua electro-magnetica, a carei piesa de baza este un electromagnet in forma de clopot,, se foloseste la selectarea, ridicarea si transportul obiectelor de fier, greu de manevrat.
In aer umed, in prezenta CO2, fierul rugineste.Rugina fiind poroasa, ruginirea merge pana la distrugerea completa a metalului. O parte din fierul vechi este folosit la obtinerea otelului(reciclarea fierului).
Fierul este folosit sub forma aliajelor sale, fonta si oteleul.``
Si daca nu ai tabelul periodic al elementelor:
-valenta poate fi II sau III
-masa atomica =55, 85
-simbol: Fe
-nr atomic:26

2 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Trimite-mi mesaj pe privat si zi-mi ce vrei sa stii.

| RMihai a răspuns:

Http://www.pro-librarie.ro/......nt--i21780 adica mare si albastru, am eu unul din asta