| skyrim2 a întrebat:

Salut TPU, locuiesc de mic cu tata și nu ma mai simt confortabil deloc în propria casa, ma simt deranjat de prezenta lui dar fără sa vreau e ceva din instinct, din cauza asta parca îmi pierd cheful de viata, nu ma pot muta din cauze financiare pentru ca am credite făcute ca mi am făcut alta casa tot în aceeasi curte dar acum parca regret, am crezut ca ma acomodez dar nu reușesc deloc. Nu înțeleg de ce nu ma pot simți confortabil deloc. Niște sfaturi?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tendinta naturala este sa ne separam de parinti la maturitate, ca sa gandim si sa actionam independent de ei.
Nu stiu in ce situatie te afli, dar daca ai ocazia, cauta un job de cateva luni in strainatate, sau macar intr-un alt oras, cu chirie separata.
Vei vedea daca te simti mai bine, sau nu.

| Simpatic a răspuns:

Pai si ce iti face tatal tau? atat de rau incat il vezi ca pe un potential pericol
din cate spui nu locuiti efectiv impreuna ci impartiti aceeasi curte locuind fiecare in case separate; inteleg ca da, si asta poate fi deranjant
ok, este buna si alternativa de a pleca in alta parte, in alt loc!
dar daca nu poti momentan tot ce poti face este sa accepti situatia...
sunt situatii si situatii, asta cu independenta fata de parinti o inteleg, dar sunt oameni cu familii care si-au ridicat case inalte si si-au luat parintii cu ei, sa se bucure de ei cat mai sunt in viata
altii au fugit toata viata de niste parinti abuzivi si rai
altii locuiesc bineinteles departe de parinti caci asa este normal cand esti matur...
insa nu exista o reteta perfect valabila! nu toti gandim la fel si nu toti avem aceleasi posibilitati financiare, iata cum este actua cazul tau de a pleca in alta parte
regretele sa stii ca nu vor duce la ceva bun, daca iti vei reprosa mereu ca "ce prost/a am fost ca nu mi-am facut casa in alt loc departe de tatal meu", acume ste tarziu, mergi mai departe!

| Simpatic a răspuns:

Pai si ce iti face tatal tau? atat de rau incat il vezi ca pe un potential pericol
din cate spui nu locuiti efectiv impreuna ci impartiti aceeasi curte locuind fiecare in case separate; inteleg ca da, si asta poate fi deranjant
ok, este buna si alternativa de a pleca in alta parte, in alt loc!
dar daca nu poti momentan tot ce poti face este sa accepti situatia...
sunt situatii si situatii, asta cu independenta fata de parinti o inteleg, dar sunt oameni cu familii care si-au ridicat case inalte si si-au luat parintii cu ei, sa se bucure de ei cat mai sunt in viata
altii au fugit toata viata de niste parinti abuzivi si rai
altii locuiesc bineinteles departe de parinti caci asa este normal cand esti matur...
insa nu exista o reteta perfect valabila! nu toti gandim la fel si nu toti avem aceleasi posibilitati financiare, iata cum este actua cazul tau de a pleca in alta parte
regretele sa stii ca nu vor duce la ceva bun, daca iti vei reprosa mereu ca "ce prost/a am fost ca nu mi-am facut casa in alt loc departe de tatal meu", acum este tarziu, mergi mai departe!

| Madaxo97 a răspuns:

Pai daca te simți deranjat de prezenta lui si nu il suporți de ce ai mai construit casa in aceeași curte cu el? Daca nu iți face nimic rau, nu vine peste tine in casă, nu inteleg de ce te simți deranjat si inconfortabil in preajma lui. Daca aveți case diferite va vedeți fiecare de treaba lui si gata.