| georgib a întrebat:

Am uitat titlul unei carti! In carte era vorba de o femeie bogata care este data jos din tren deoarece nu avea bilet, dar ea era beta si se intalneste in gara cu un barbat care o gazduieste. El e profesor si incet se indragosteste de ea, dar fratele femeii a venit si a luat-o acasa si nu i s-a permis sa se insoare cu ea. Cred ca actiunea are loc in Petrosani, sau ceva de genu. Descrie o poveste de dragoste de pe vremea comunismului. Stiti cumva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de piesa de teatru Steaua fara nume, scrisa de Mihail Sebastian. Numai bine!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

pfuuu ce lapsus am, prima data il cam ia la misto pe profesor dar pina la urma isi da seama si isi cere scuze, e ceva legat de o stea, a fost o piesa de teatru in care sotul femeii l-a jucat regretabilul Stefan Iordache care spre sfirsit a venit cu seful de gara la profesor acasa sa-si ia nevasta, de asta zici? Andromeda sau a cazut o stea parca

| georgib explică:

Da asta e...asa se cheama.da e legat de o stea...

Întrebări recente