| energia a întrebat:

Ambidextrii se pot naste cu aceasta abilitate sau se poate deprinde pe parcurs?

Eu sunt stangace.
Ma pot numi ambidextra daca am invatat sa scriu si cu dreapta, chiar daca la baza sunt stangace?

Totul a pornit de la obositoarele dictari din liceu, oricum, era jale, dupa o pagina, ma durea mana stanga si de aici a pornit totul.

Nu ma prea deranja ca am variatiune de modalitati de a scrie.

2 răspunsuri:
| SomethingFunni a răspuns:

Studiile pe care m-am uitat acum (ERF 4602) trag concluzia ca oamenii sunt nascuti cu o dispozitie catre una dintre partile corpului, decat cu o dizabilitate in oricare alta. Cu alte cuvinte, ambidextria este o capacitate ce poate fi cultivata si nu una cu care te nasti. Au existat experimente realizate cu succes in care o gama larga de persoane au invatat sa scrie sau sa faca alte activitati ce necesita dexteritate cu ambele maini.

| RegeleTauIonut a răspuns:

Stintific de zice ca se poate invata a scrie cu ambele maini
eeera o emisiune cu una care la 14 ani a impus sa fie stangace dupa ce a reprimat asta e totul psigologic cauta pe net