| FadetoBlack a întrebat:

Animalele au suflet? Sau doar instincte?

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Ce-i ăla suflet?

| FadetoBlack explică (pentru Wøodenpints):

O fi şi el ceva chestie.
Scuze pentru fundă. E din greşeală!

| Wøodenpints a răspuns (pentru FadetoBlack):

Mi-am dat seama ca-i din greșeală. Probabil știi că nu-s genul de idiot care să se bucure la niște pixeli portocalii.

| FadetoBlack explică (pentru Wøodenpints):

Dreptate ai!

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Suflet, în sens religios, nu s-a dovedit ştiinţific să existe.

Iar dacă ne gândim la suflet ca la o totalitate de sentimente, emoţii (frică, ataşament, dor...) sau ca la suflare, viaţă, atunci da, putem spune, că suflet are orice animal, printre care şi omul.
http://dexonline.ro/definitie/suflet

| Alyra a răspuns:

Hey.
Dacă oamenii au suflet, atunci şi animalele au.
O seară frumoasă!

| Jipa95 a răspuns:

Hmm.cred ca pe amandoua. Cred ca un animal isi poate da seama ce fel de stapan aredupa simplul fapt cum se comporta omul cu animalul.

| OoBunnyoO a răspuns:

Eu cred ca au.

| Felys a răspuns:

Instinct,ratiune au doar oamenii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au si suflet si instincte.

| neca a răspuns:

Nop, si nici oameni

| FoundYouLover a răspuns:

Eu cred ca raspunsul e pe undeva pe la mijloc.

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Nici omul nu iti poate garanta 100% ca el are sau nu suflet, nici un mort nu mi-a zis mie pana acuma "baa! am suflet"

| AndreyChirita a răspuns:

Toti vorbesc de acel instinct animalic, dar niciodata nu o sa stim adevarul, fiindca viata este un mister si trebuie traita pas cu pas! happy