| LiliJB a întrebat:

Animalele au suflet?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Cuvantul suflet in Biblie se refera uneori si la animale.Geneza9:10.Dar se refera ca ele sunt suflete nu ca au un suflet care la moarte merge in alta parte. Ezechiel18:4,Eclesiast3:19,20

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu.Au trup si o suflare de viata.

| Birjaru a răspuns (pentru EmaS):

Cum se manifesta sufletul omului astfel incat sa creeze diferente intre oameni si animale?

| EmaS a răspuns (pentru Birjaru):

Sufletul are ratiune, sentimente si vointa.

| THCC a răspuns (pentru EmaS):

Atunci de ce bolnavii mintali nu au parte de ratiune, sentimente si vointa, ca doar si ei au suflet

| EmaS a răspuns (pentru THCC):

Raspunsul se afla in propozitia scrisa de tine.Pentru ca sunt bolnavi mintal.

| THCC a răspuns (pentru EmaS):

Si ce legatura are asta cu sufletul. Ai spus ca sufletul se manifesta prin sentimente, ratiune.
Deci afirmatia ta nu e corecta, fara un creier perfect functional nu poti sa ai parte de cele de mai sus.

| EmaS a răspuns (pentru THCC):

Tradus din ebraica ''nepes'', adica ''suflet'' sensul initial este acela de a da viata.Sunt si numeroase aparitii cu referinta psihica acopera diferite stari ale constiintei, sediul dorintelor fizice, sursa emotiilor, sau este asociat cu cu vointa si cu actiunea morala.Deci intalnim in unele cazuri ca inseamna un nivel superior al vietii psihice.

| shadovv a răspuns:

Oarecum. Au suflet dar nu si pot crea sistem.

| harciog a răspuns:

Ihi.au.

| EmaS a răspuns (pentru harciog):

Si harciogul are?!

| harciog a răspuns (pentru EmaS):

Si horciogu are ...alte aspiratiii.

| doctorandus a răspuns:

In caz ca au, se duc toate in iad, deoarece nu-l accepta pe Isus ca domn si mantuitor personal.

| danay72 a răspuns:

Asa este. foarte bine ai spus.

| RAY a răspuns:

Nu exista suflet, si noi suntem animale

| AroundZendaya a răspuns (pentru RAY):

Daca tu crezi ca esti animal, bine. Dar noi nu suntem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TU ai?

| 1Mihai1 a răspuns:

Nu.

| RetardedRacoons a răspuns:

Nu, atat animalele cat si femeile sunt lipsite de suflet.

| i86e2 a răspuns:

Sufletul nu există, deci nu.

| AroundZendaya a răspuns (pentru i86e2):

Draga i86e2, daca nu ar exista sufletul, noi am fi roboti. si nu am avea sentimente. nu am simtii iubire, durere, entuziasmul. Doar pentru ca nu il vezi, nu inseamna ca nu exista. Am o ipoteza : eu spun ca nu-ti putem vedea creierul, deci nu exista. Verificati-o singur! am incheiat ipoteza.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru AroundZendaya):

Tu confunzi sufletul cu creierul? In cazul in care tu gandesti cu sufletul scoate-ti creierul ca e in plus.

| Wøodenpints a răspuns (pentru AroundZendaya):

Toate ăstea le simţi cu creierul, dragă piţi, nu cu sufletul. Sufletul nu există şi nici nu se poate demonstra că există.
Înţelegi tu măi piţi?

Răspuns utilizator avertizat
| LiliJB explică:

Uni spun ca da alti spun ca nu.Pe cine sa cred?

| MarcuLord a răspuns:

Omul este numit animal raţional pentru că are raţiune şi poate să dobândească cunoştinţe. Celelalte animale şi păsări pot produce sunete fiindcă au răsuflare şi suflet.