| anonim_4396 a întrebat:

Anxietatea poate fi si din vina religiei/educatiei pe care ai primit-o?

5 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Anxietatea apare cand e o ruptura interioara.
Am intalnit oameni foarte educati si religiosi cu asemenea probleme deoarece nu se putea integra in grupuri sau simteau ca nu-i intelege nimeni.
Dar am intalnit si contrariul. Nu as zice ca educatia sau religia iti te afecteaza ci modul.cum te compari cu altii. Modul cum te simti tu in preajma altor oameni.
Daca scrii mai multe detalii poate iti putem da un raspuns mai precis.

| SG1995 a răspuns:

Da, dacă ai avut familie de idioți bigoți e foarte posibil ca la maturitate să prezinți anxietate socială.

| oglindasultanului a răspuns:

Reactionezi deranjat la ce-ti este strain.

| AjutorNeconditionat a răspuns:

Da!
Educația este un factor care poate determina anxietatea alături de factori genetici de asemenea.
Dacă ai fost protejat foarte mult in copilărie și ferit de orice este nou și mai,, deosebit" anxietatea poate sa apăra mai tarziu..fiindu-mi inconștient teama de asa zisul,, nou" de care in copilărie ai fost ferit/a.

| iEmi a răspuns:

Religia sau educatia nu au nicio treaba cu anxietatea ta. Intra putin in detalii si descrie situatia ta, pentru ca ce spui tu este prea general.