| IoanaIonuca a întrebat:

Apa micelara Garnier sau Nivea? + o lotiune buna solubila in apa pentru curatarea tenului daca stiti.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele sunt formulate corect si n-au ingrediente iritante. Cea de la Nivea mi se pare mai buna pentru ca are si doua ingrediente benefice tenului. Vitis vinifera seed oil ( care este ulei de samburi de struguri si e al 3-lea ingredient ) este un bun antioxidant si are si o concentratie scazuta a acidului oleic ( 20% ) deci n-ar fi problematic pentru un ten mixt sau gras. ( sa nu ma intelegi gresit, nu beneficiezi foarte mult de efectele antioxidante ale uleiului avand in vedere ca este un produs care se limpezeste ) Al 4-lea ingredient este Panthenol-ul ( provitamina b5 ) care este un ingredient cu efect reparator, hidratant, calmant si anti-inflamator asupra pielii DAR cum produsele pentru curatarea tenului trebuie limpezite de pe ten ( indiferent de ce zice producatorul! micelara trebuie indepartata cu un produs solubil in apa - nu mi se pare ok sa-ti lasi agentii cool de curatare pe ten ) ai ceva sanse sa beneficiezi doar de ultimele doaua proprietati ale panthenol-ului ( anti-inflamator, calmant ).

Chiar citisem ceva review-uri ale unor fete care spuneau ca apa asta le-au ajutat cu reducerea inflamatiei cosurilor. Deci ti-o recomand pe cea de la Nivea.

Bioderma sensibio gel moussant sau Balea med ultra sensitive waschgel poti sa folosesti dupa lotiunea micelara. Ambele sunt foarte blande cu tenul, nu lasa senzatia aceea de ten care strange si curata eficient - Bioderma e vreo 32-37 lei (250 ml ) si Balea 10 lei ( 150 ml )

Daca folosesti mult machiaj opteaza si pentru un demachiant crema/lotiune pe care il masezi pe ten si il indepartezi cu dischete inmuiate in apa si stoarse pentru a elimina excesul.

| IoanaIonuca explică (pentru anonim_4396):

Nu ma machiez deloc. Doar pentru curatarea tenului as vrea, mi se pare ca in ultimul timp imi apar tot mai multe prostii pe fata si e si foarte uscat. In zona sprancenelor, imi merge pielea in prostie desi folosesc o crema hidratanta. Mi-ai putea recomanda alta apa micelara mai buna sau e ok si Nivea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanaIonuca):

E si vremea foarte aiurita ce e drept. Ce crema hidratanta folosesti?
Mie mi se pare suficient de buna Nivea, mai ales ca are panthenol printre primele ingrediente si sunt ceva sanse sa te ajute cu acele cosuri ( banuiesc ca la ele te referi ). Mai degraba investesti intr-o crema tratament pentru acnee decat intr-o lotiune micelara mai scumpa ( bioderma sensibio si white object, roc confort extrem - sunt solutii micelare formulate bine dar mi se par mult prea scumpe pentru a investii in ele avand in vedere ca nici nu folosesti machiaj si nivea e foarte bine formulata )

| IoanaIonuca explică (pentru anonim_4396):

Http://www.comenziforever.ro/......otion-ID56 Uite asta e crema. La cosuri m-am referit. Cand apar, apar cate 2-3 si eu nu-i pot lasa in pace x_x :))

| IoanaIonuca explică (pentru anonim_4396):

Sau mai folosesc una de la Balea, pentru ten ultra sensibil. Depinde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Daca storci cosurile o sa se raspandeasca bacteria si o sa te alegi cu altele noi, se mai si inflameaza zona ca dracu. laughing Ia-ti o crema pentru acnee si nu mai umbla la cosuri. Maskrym sau Bioderma sebium global

| IoanaIonuca explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc tare mult pentru raspunsuri!

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanaIonuca):

N-ai pentru ce kiss

| IoanaIonuca explică (pentru anonim_4396):

Ce Bb mi-ai recomanda? Care crezi ca e mai bun? Sau Cc? Nu stiu ce sa aleg laughing Acum ma aprovizionez cu de toate si sa il am in caz de ceva laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Hahaha, iti faci provizii nu gluma. :)) O sa ma uit si eu peste cremele alea de la balea, la banii aia ar fi placut sa fie o revelatie in privinta listei de ingrediente. Eu imi tot recumpar crema bioderma sensibio light.

Cat despre bb si cc eu nu folosesc ( am incercat de la elmiplant un cc si a fost horror pentru mine :)) ) dar poti sa cauti review-uri pe net, sa vezi si poze inainte si dupa aplicare. Multe fete recomandau produsele de la Lioele
https://www.youtube.com/watch?v=-izh3y-z7k8
https://www.youtube.com/watch?v=6Hh-z1QcwXw

10 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Eu folosesc de la Bioderma, insa si cea de la Garnier e buna.
Si daca folosești soluție micelara, aceasta curata foarte bine tenul si nu mai ai nevoie de o alta loțiune de curățare.