| anonim_4396 a întrebat:

Ar fi bine sa existe un document pe care sa il detinem in mod individual, prin care sa se certifice de la caz la caz fie existenta unei orientari religioase a fiecaruia fie lipsa teismului?
Ma gandeam la zilele libere acordate de stat in timpul sarbatorilor cum ar fi Craciunul, Pastele si nu numai. Ar trebui ateii sa aiba acest privilegiu? Atat timp cat ei nu cred in existenta lui Dumnezeu, Iisus sau a fecioarei si nu au nimic de sarbatorit, de ce sa aiba acele zile libere? happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ar fi bine, din cel putin doua puncte de vedere: credinta/necredinta este ceva intim pentru fiecare si este interzisa discriminarea pe motiv religios.

3 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Ce te faci dacă te încurci cu un șef care nu cerde în dumnezeu, iar tu ești credincios? Ți se pare corect să nu ai liber de aceste sărbători? Pune puțin problema și-n felul ăsta înainte.
De ce contează atât de mult în ce crede sau în ce nu crede fiecare? Definește cu ceva caracterul? Crezi că oamenii sunt mai buni doar pentru că se închină unei icoane ori se spovedesc?
Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adică ateii să muncească precum salahorii în timp ce toţi stau acasă cu familia şi mănâncă porc, miel şi nu numai? laughing

| diaac a răspuns:

Zilele libere sunt date pentru oricine pentru ca sunt considerate sarbatori legale, nu in baza credintelor si convingerilor individuale. Cred ca astfel de certificate nu ar face decat sa promoveze discriminarea pe baza de credinte religioase. La urma urmei, credinta nu este intotdeauna ceva atat de simplu ca "apartin religiei X" sau "sunt ateu", exista mult mai multe nuante.