| onuta a întrebat:

Am si eu o curiozitate: ateii au sarbatorit Craciunul?

Răspuns Câştigător
| moonY a răspuns:

nu stiu pentru ce mi'ai dat linkul ala, dar presupunand ca tot tu mi'ai dat si stupid, nu pot sa cred decat ca ai vrut sa demonstrezi ca mitul lui mos craciun are profunde radacini ortodoxe.
hai sa scoatem citatele importante, si ideile:
"Moş Crăciun a fost asemănat cu Odin, un zeu important la popoarele germanice.[1] În două cărţi scrise în secolul XIII in Islanda, „Poetic Edda" şi „Prose Edda", acesta este prezentat zburând pe un cal cu opt picioare numit Sleipnir ce putea călători pe distanţe lungi, astfel fiind comparat cu renii lui Moş Crăciun"
*ce spune? sursa de inspiratie e un zeu al popoarelor germanice;
"„Mitul arhaic al unui cioban-zeu-moş este transfigurat în mitul unui cioban demonic care refuză s-o primească pe Fecioara Maria să nască în staulul lui. Soţia lui Crăciun (Crăciuna sau Crăciuneasa, în studiul lui Pericle Papahagi) o primeşte într-ascuns şi moşeşte pe Isus, faptă pentru care Crăciun îi taie mâinile, dar Fecioara Maria i le lipeşte la loc. Minunea îl converteşte pe Crăciun la creştinism (încă nedefinit la acea dată în Istoria Religiilor). De bucurie că nevasta lui a scăpat de pedeapsa lui necugetată, Crăciun aprinde un rug de cioate de brad în curtea lui şi joacă hora cu toate slugile sale. După joc împarte Fecioarei Maria daruri păstoreşti (lapte, cas, urdă, smântână) pentru ea şi fiul ei"-
*citesc despre mitul unui cioban care refuza s'o primeasca pe fecioara. un MIT nu poate avea absolut nici o legatura cu religia(sau?)
"Semnificaţia sărbătorii actuale de Crăciun este specifică geto-dacilor. În aceeaşi zi se celebrau Saturnaliile romane, apoi moartea şi renaşterea zeului solar de origine iraniană"-
*asta e cea mai frumoasa.in ziua de craciun(si a nasterii lui isus, de altfel), inca de pe vremea geto-dacilor se serba moartea şi renaşterea ZEULUI SOLAR! coincidenta, cam toate popoarele serbau cate ceva pe 25 DESI inca NUse stia de isus.nasterea lui era asa. sarbatoare universala(inca dinainte de a se naste, retine)
stim cu totii(cuuum? nu stim toti?) care e smecheria cu data de 25 decembrie. cum s-a hotarat sa se ALEAGA aceasta data(si a altor sfinti), astfel incat sa coincida cu alte sarbatori ale barbarilor /paganilor.
mintile luminate de duhul sf au facut un compromis:s'au mulat dupa sarbatorile paganilor pentru a'i atrage la cultul lor religos. rezultat: calmarea salbaticilor de pagani si asimilarea lor, in timp
astept un link spre pagina din biblie unde e mentionat mos craciun

11 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Eu personal nu.

| psiholoaga a răspuns:

Depinde ce inseamna "sarbatorit" pentru tine. Daca prin asta intelegi stat acasa, imbuibat cu sarmale si uitat la TV, probabil ca multi au facut asta, indiferent de religie. Daca intelegi mersul la biserica si aprinderea candelei, probabil ca nu.

| moonY a răspuns:

am si eu o curiozitate: ortodocsii l'au asteptat pe mos craciun?

| onuta explică:

Nu, moonY, nu ai sa-l gasesti in biblie pe mos craciun! Si totusi a fost asteptat nu doar de ortodocsi, ci de aproape toate religiile crestine! De ce? Tu insuti ai raspuns. Din motive pur politice religiile au fuzionat! Multumesc pentru raspunsuri la toata lumea!

| MoNsTeR a răspuns:

Nu neaparat...eu sunt ortodox. dar recunosc ca nu prea frecventez biserica big grin dar nici nu fac excese sau ma imbuib cum zici ubig grin mai mult ma uit la programu special de craciun la tvbig grin

| nolan a răspuns:

Mai onutza, iti reamintesc ca in ziua de azi craciunul e o afacere. Eu de exemplu am vorbit cu mosul sa-mi aduca ceva ce-mi doream de mai multa vreme. Deci m-am folosit de un mit drept pretext pentru a-mi cumpara ceva ce-mi doream de multa vreme. Craciunul coincide, intamplator desigur, cu multe alte sarbatori numite cu dispret, pagane de unii. Stii, crestinii seamana cu basescu: ceea ce fac altii e rau dar aceleasi lucruri infaptuite de ei, sunt foarte bune, sanatoase si placute domnului.

| dragalasica a răspuns:

Cine sunt ateii!

| metonst54 a răspuns:

Da, dar cum a spus psiholoaga doar chestia non-religioasa a sarbatorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am sarbatorit Craciunul alaturi de apropiati, asa cum se cuvine. Dar stii care e buba? Eu ca ateu am sarbatorit exact cai ei, credinciosii...sau era mai bine sa zic invers? Bine, ei CREDINCIOSII au sarbatorit exact ca mine, ATEUL.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este clar.Ateii stiu ca FIUL zodiei FECIOARA nu se naste in decembrie.Si este atat de simplu.