| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ar putea omu sa doarma ziua,si noaptea sa stea treaz, sau e o lege ca sa dormi noaptea?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Din moment ce omul asa s-a adaptat de milioane de ani

8 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Nu exista lege ci ritmul circadian (somn- veghe) care se regleaza in mod natural. Prin expunerea la lumina zilei sau la intuneric, hipofiza secreta melatonina, un hormon care regleaza acest ciclu. La intuneric melatonina este secretata in cantitate mare si determina starea de somnolenta. La lumina zilei (sau a ecranelor cu lumina rece), secretia se diminueaza si organismul este treaz, alert.

| darrio2007 a răspuns:

Da.Este o lege.A naturii.

| AFR81 a răspuns:

Sunt sute de milioane de oameni, cred, care lucreaza pe timp de noapte. Chiar daca nu este foarte sanatos, omul se poate adapta si poate dormi ziua, iar noaptea poate ramane treaz. Nu este firesc, insa e posibil.

| Drimmero a răspuns:

Depinde. Poti si varianta spusa de tine sa faci.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt oameni care sunt nevoiti sa lucreze noaptea (paznici de noapte, barmani, receptineri, cei din schimbul 3), care sunt nevoiti de lucreze noaptea. Chiar daca se odinesc ziua, organismul se obinueste asfel, somnul nu mai este la fel de odinitor.
In mod normal, somnul de noapte e recomandat, nu e nevoie de o lege in aest sens!
Efectele se vor vedea in timp!

| gemeni6226 a răspuns:

Nu este o lege dar e al naibii de rau pentru ca eu trei ani de zile am lucrat la un magazin non stop si era cumplit:noaptea singura la magazin, ziua incercam sa dorm dar restul oamenilor bineinteles nu dormea si bateau cu ciocanul in perete sau mai cine stie ce zgomot inventau si pe urma la ei era firesc ca e ziua si pot face galagie pe cind eu care voiam sa dorm era cumplit ca nu puteam.Era bine daca reuseam sa dorm 4-5 ore.Bine ca s-a terminat acum sunt in schimb de dupa masa si e f bine. Dimineata dorm cit vreau si mai apuc sa dorm si noaptea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timp de ani intregi am dormit ziua si am stat treaz noaptea. Bineinteles ca se poate.

| Cσcσ a răspuns:

Eu cred ca se poate.
Am stat treaza toata noaptea la o petrecere, si am dormit toata ziua urmatoare. M-am trezit seara. Deci, da, se poate.