| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a întrebat:

Ar trebui bazata arta pe cunoasterea comuna sau pe cea stiintifica? la asta s-a referit Lucian Blaga in poezia „eu nu strivesc corola de minuni a lumii?"

3 răspunsuri:
| syd a răspuns:

Poezia respectiva vrea sa spuna ca incercand sa intelegi tot ce sta in natura acestei lumi ajungi sa ii ucizi toata frumusetea (strict parerea mea)

| RonaRona a răspuns (pentru syd):

Eu sunt de acord cu tine.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică:

Bine, am învățat asta la liceu că Lucian Blaga avea o filozofie a două cunoașteri: Cea paradisiacă și cea luciferică. Tu ce crezi? că ar trebui să împarți cunoașterile sau că există doar un adevăr?