| sndjulian a întrebat:

Ce mesaj exprima poezia "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii"?

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

El a descoperit secretul dar nu il da omenirii ca sa il "pateze", de aici si titlul.
El doreste sa protejeze secretul de "atingerea umana".
Nu doreste sa fie responsabil pentru distrugerea secretului.

Parca asa era, ma cam bate mintea ca nu am mai citit poezia, daramite analizat de ani buni.

3 răspunsuri:
| Cami112 a răspuns:

Depinde in ce contextstraight face

| Emma_3399 a răspuns:

Din intentia poetului "de a nu strivi ", "a nu ucide","a nu sugruma", ci de a pastra o atitudine mai discreta, izvorata din iubire, rezulta caracteristicile lumii ce devine "o corola de minuni". In viziunea poetului universul este armonios, imaginea pe care o are omul despre lume, univers fiind cea a unei totalitati, a unei sume de elemente ce se imbina perfect intr-un substrat "nepatruns", "ascuns" in adancimi de intuneric, fapt ce sugereaza misterul. Realitatea lumii reprezinta pentru poet o taina, un "sfant mister" ce exista peste tot in univers.