| RockyVedeta a întrebat:

Arata care sunt trasaturile morale diferite intre un politician si un om oarecare. Sunt multe, nu-i asa?!

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
fara numarlaughing
o diferenta majora ar ca ei dorm si sunt platiti/mint si sunt platiti/se distreaza dar sunt platiti si lista e lunga, pe cand omul de rand, asteapta pensia care a muncit o viata intreaga pentu o pensie mizerastraight face ori cel care e mai tanar, alerga dupa un loc de munca.
O zi frumoasa sa aihappy

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt foarte multe de spus in aceasta privinta.Nu ar fi destul timp.Desi au pornit si ei tot de la statutul de om oarecare.Dar acum au uitat.

| KodrutZ a răspuns:

Politicianul nu are nici o trasatura morala datorita simplului fapt ca nu are asa ceva.

| Wøodenpints a răspuns:

Nu, nu sunt multe. Politicianul își permite mai mult, atâta tot.
Nu vreau să generalizez, dar 90% dintre oamenii pe care-i numești tu normali, adicăfără funcții politice, ar face exact același lucru dacă ar fi în locul unui politician, cu putere, bani și influență.

Da, știu, gloata va spune mereu "dacă eram eu în locul lor, aș fi făcut dreptate, nu furam, nu-mi vedeam doar propriile interese, nu luam șpagă niciodată". Dar e atât de ușor să faci promisiuni în numele unui om în pielea căruia nu vei fi niciodată.

Sutn sătul de atâția "dorei", care lucrează la drumuri și poduri, care fac o treabă de mântuială, mai mult beau bere decât muncesc, folosesc cele mai proaste materiale ca să își tragă și ei bani sau fură din scule și duc acasă...dar critică ei actuala conducere și aruncă cu vorbe zicând că ei n-ar fura dacă ar fi în locul lor.
Orice om care poate obține 50 de lei printr-o metodă nu prea cinstită, nu va avea nicio problemă să obțină o sumă de zeci sau sute de ori mai mare prin aceeași metodă.

Deci, prea multe diferențe nu-s. Ăia care fac politică, munesc mai puțin și fură la o scară mai mare. Atâta tot.

| BellaVedeta a răspuns:

Politicianul leneveste si primeste bani, iar un om oarecare munceste si tot putini bani primeste!