| Slmnush56566 a întrebat:

Aromânii (machedonii) sunt români? Se stie exact daca sunt români? Sau sunt albanezi?

Răspuns Câştigător
| StefanChriss a răspuns:

Aromanii nu sunt romani si nu au nimic in comun cu romanii, cu exceptia faptului ca avem aceiași strămoși (daco-geti, greci etc) si ca in mod ciudat au limba foarte asemanatoare cu a noastra. Ei sunt o populatie care are originea in albania si ceva mai jos, in Grecia si ceva prin sudul Bulgariei.

1 răspuns:
| Drimmero a răspuns:

Sunt macedoneni si albanezi. Nu sunt romani dar avem comunitati mari de aromani in tara in special prin sudul tarii.