| KillaNoFilla a întrebat:

Cum de au fost atatia albanezi la lyon spre deosebire de romani?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Albanezii sunt si ei, cum suntem si noi, imprastiati prin Europa. Probabil ca prin Franta exista o comunitate mai mare. Pe langa asta, pentru ei este o adevarata sarbatoare ca sunt la acest turneu final. La noi in tara au existat si voi care au spus ca mai bine nu ne calificam pentru ca mai mult o sa ne facem de ras, mentalitate complet gresita. Selectionerul lor a primit cetatenia albaneza in urma calificarii. Iti dai seama, cam de aici, ce semnifica pentru ei. Probabil ca vor sarbatori aceste momente (aici incluzand si victoria cu Romania) ani la rand, precum sarbatorim noi castigarea Cupei Campionilor Europeni din '86. Pe langa entuziasmul pe care deja il aveau, in urma meciurilor pierdute, dar in care au jucat excelent, atat jucatorii, cat si suporterii albanezi, au primit un plus de moral. De cealalta parte, romanii au fost cam suparati dupa meciul cu Elvetia. Foarte multi dintre ei, din motive financiare poate, au preferat sa faca deplasarea doar pentru meciul cu Franta. Dintre suporterii nostri, probabil majoritari au fost cei care sunt rezidenti in Franta la meciul cu Albania. Una peste alta, am avut o galerie frumoasa.

1 răspuns:
| OnuOnulică a răspuns:

Pentru că albanezii sunt mai înfocați și pasionați de fotbal decât românii în momenul de față.