| anonim_4396 a întrebat:

As avea o intrebare care nu-mi da pace. bicicleta mea e defecta. bicicleta e vitala pentru mine pentru ca stau departe de scoala, nu prea se poate merge cu masina pentru ca sunt drumurile inguste si ma dor picioarele de la mersul pe jos.Deci problema mea este urmatorea: e foarte greu sa merg pe bicicleta pentru ca pedalez foarte greu, nu de la rugina pentru ca au fost unse lanturile dar merg greu si cand ii dau din ce in ce mai tare isi dau iar drumul si iar merg greu. Merg greu pe orice viteza asi schimba. Va implor. Dau funda!

Răspuns Câştigător
| hummmer a răspuns:

Întâi întoarce-o cu roţile sus, pune-o pe pământ pe ghidon şi şa. Învărte roata faţă, vezi dacă merge greu, dacă atinge saboţii sau furca.La fel şi roata spate să nu atingă ceva. Dacă merg uşor, învârte pedalele să meargă uşor. Dacă au joc, sus-jos(mişti de ele), trebuie schimbate coroniţele(la fel mişcă de roţi, trage de ele să nu aibă joc mare).

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărăcuța masajul la picioare e soluția cind ajungi acasă.

| Fluffy123 a răspuns:

Pai ai rotile bine umflate? Trebuie sa le ai bine umflate, sau daca nu, sa te uiti daca sunt bine fixate pedalele. Funda?:*

| ancaelena24 a răspuns (pentru Fluffy123):

Problema nu-i cu rotile. ele merg lin si sunt bine umflate. nu stiu daa e ceva cu lanturile sau cu pedalele, oricum nu le am cu mecanica.