| RAY a întrebat:

As vrea povesti personale despre persoane care au slabit, ma intereseaza cum ati reusit asta si in cat timp si daca v-ati mentinut greutatea?

10 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hei.

Maxim am avut 81-82 kg.
Acum am 72 kg si nu fac cine stie ce efort ca sa ma mentin.

Am slabit fara dieta doar ca am eliminat anumite alimente care ma deranjau.

In primul rand am luni bune de cand beau doar apa plata *si raaar de tot cola zero*
Ciocolata, chipsuri si fast food la fel... 1 data la cateva saptamani sau la ocazii speciale laughing

Initial am slabit prin cardio acasa.

Am incercat mai multe tipuri de cardio dar dintre toate cele mai bune rezultate nu au dat cele mai lungi ci acelea mai mici dar de intensitate mai mare.

Un exemplu de exercitii simple ar fi :
1 min *te pui in pozitia de flotare dar cu un picior in fata si unul in spate. Schimbi picioarele intre ele ca si cum ai alerga pe loc*, 1 min crunches/abdomene, 1 min plank.
Faci asta pana nu mai poti sau cat crezi dar fara pauza. Pauza se considera cand faci plank. Stiu ca pare simplu dar fara pauze este mult mai greu decat pare.

In principiu orice workout de pe net ajuta dar trebuie sa faci in viteza ce vezi pe acolo. Daca nu faci repede atunci pierzi timpul.

De cateva luni am slabit cu intermittent fasting.
Ce inseamna asta?
Intermittent fasting presupune sa mananci de 2 ori pe zi dar fara gustari intre mese, fara nimic!

Da, sa-i peste micul dejun si mananci doar de 2 ori *pranz si cina de exemplu*

Regulile la intermittent fasting ar fi:
- nu manca micul dejun
-pranzul sa fie cel putin la 6 ore dupa ce te trezesti *de exemplu daca te trezesti la 8 un pranz recomandat ar fi la 14*
-cina sa fie luata cel putin cu 4 ore inainte de culcare

Stiu ca pare absurd dar functioneaza. Repet, fara gustari! Ai voie sa mananci destul la pranz si la cina *nu ai cine stie ce restrictii dar stii prea bine sa nu exagerezi*

In primele 3 zile o sa-ti fie foame dimineata si o sa vrei sa mananci.
Daca nu rezisti atunci mananci maxim 1 mar dimineata.

Daca stii ca nu te poti lipsi de micul dejun atunci nu incerca asta.

Nu stiu cat de bune sunt metodele mele dar cert este ca am slabit cu ele.

Succes!

| RAY explică (pentru RainmakerX):

Ce inaltime ai?

| RainmakerX a răspuns (pentru RAY):

1.81-82

| RAY explică (pentru RainmakerX):

Esti ok la inaltimea care o ai, eu sunt o am exagerata 15 kg pe plus stiu e foarte mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O gustare dimineata, o singura masa la 7 seara si ceva dulce. Cat despre mentinut, pur si simplu asta imi era stilul de viata si ani la rand cam atat am mancat zilnic. laughing

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Hai zi-mi cat ai slabit si ce mancai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

N-am avut ca scop sa slabesc, pur si simplu asa m-am obisnuit in timp.laughing Mancam dimineata corn/placinta/biscuiti ( ceva de genul ) si seara o portie de mancare gatita si o ciocolata. Cantitatea era mica deci nu avea cum sa se depuna.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

High carb, si nu aveai pofta de manca? ma bucur ca ai reusit

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu aveam nici un pic de pofta de mancare, n-am vrut niciodata sa slabesc ci sa ma ingras. Acum am reusit. laughing

| ambicio a răspuns:

Am reușit sa slăbesc într-o vară prin alergat, sărit coarda și o dieta persoana. Mâncăm de obicei supa doar de legume, cartofi și oua fierte, legume și fructe. Aveam zile consecutive când nu mâncam de loc. Mi-am menținut această greutate timp de 2 ani apoi m-am îngrășat într-o vară deoarece am început să mănânc foarte des clipsuri, dulciuri și cartofi prăjiți. Am slăbit iar prin fitness și dieta, după iar m-am îngrășat și iar am slăbit. Momentan am 55 de kg la o înălțime de 1, 68 m. Cel mai mult am avut 65 de kg