| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa discut cu voi despre stările de irascibilitate, nervozitate si agitație.Mai exact,sa va dau un exemplu.

Dacă un om este mereu irascibil si nervos exista posibilitatea sa sufere de vreo boala psihică?
Adică,daca nu prea poti vorbi cu el/ea fara sa se enervează sau sa devina iracibil/a si sa isi piardă răbdarea (indiferent de subiect),daca face ceva nu are răbdare,daca il/o doare ceva,sau nu ii iese ceva face crize,e mereu in garda,se simte mereu persecutat/a si neandreptatit/a,devine agresiv/a la volan daca are o stare mai nașpa si nu se simte comod decat in anumite medi (pat, tv, pc, telefon) exista posibilitatea sa sufere de ceva?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, suferă de exact ceea ce ai prezentat. Dacă va merge la un psihiatru îi va pune un diagnostic, va da un nume suferinței sale. Apoi îi va da pilule. Dar el își poate ameliora starea și fără psihiatru, schimbând stilul de viață, alimentație, somn, mișcare, tipul activității, anturajul, relațiile.

| Dismally a răspuns:

Da si nu prea exista tratament pentru asemenea boli. Oricine poate avea o zi proasta sa spunem, cand esti nervos, cand te enervezi din orice, dar sa fii asa mereu este o problema grava...

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

De asta zic, zilnic sa fi asa si nu doar cu o persoană, în general.

| Invictusman a răspuns:

De psihoza, tulburare afectiva bipolara sau ceva din sfera schizofreniei, sau sindrom maniaco depresiv.