| galacticmauve1 a întrebat:

As vrea sa-mi dati cateva sfaturi despre cum sa scap de rusine si timiditate, adica atunci când sunt cu cea mai bună prietenă vorbesc continuu, dar cand sunt într-o situație nefamiliara ma rusinez si nu pot sa ridic privirea din pământ. As vrea sa am mai mult tupeu si incredere in mine, mereu imi impun sa fac asta dar nu reusesc. Vad multe persoane foarte tupeiste si comunicative si ma intreb cum reusesc. Cand vad persoana pe care o plac nici nu se mai pune problema, după ce ca sunt rușinoasă ma mai si agit. Mie frică de neprevăzut si de ce ar putea crede ceilalți despre mine, trebuie să încep clasa a 9 a si m-am gandit ca le pot crea colegilor o impresie buna despre mine, dar nu voi reuși daca continui asa. Astept sfaturile voastre, multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| giyongchyz a răspuns:

Așa am fost și eu când am intrat la liceu! Dar totul a venit de la sine, încet am început eu să am mai multă încredere în mine. Dacă înainte mă invitau prietenii să ies cu ei și persoane pe care nu le cunoșteam iar eu refuzam, acum nu mai făceam asta. Încercam să ies cu cât mai multe persoane deși eram tăcută, să ies din zona mea de confort, crede-mă, chestia asta te ajută enorm, cred că acum chiar se roagă prietenii mei să mai tac dracu din gură. Încearcă să-ți bagi colegii de liceu în seamă, provoacă-te pe tine însuți. Încearcă să participi la cât mai multe activități organizate în liceu/clasă. O să vezi că totul vine de la sine, asta dacă tu chiar vrei să scapi de timiditate și rușine.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să faci ceva. Tu vrei ca cineva aici să îți facă o teorie despre cum să faci ceva. Trebuie pur și simplu să faci.

| Antopuff a răspuns:

Sa te implici in proiecte in care sa socializezi cu persoane necunoscute sau sa te duci in tabere, sa faci voluntariat, sa participi la cursuri de vorbit in public.

| 33226633 a răspuns:

Iti va trece garantat este perioada adolescentei, rusinea noi ne-o creem si noi o hranim, si eu am fost rusinos, roseam din orice, iti va trece, este o chestiune de timp.
Si un sfat : nu te mai stresa si framanta din orice fiindca ori ce ai face si ori cat ai fi de buna niciodata dar niciodata nu vor iesi toate lucrurile asa cum ti le vei dori.