| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa pun niste intrebari asa de dragul conversației si a schimbului de păreri.

De ce unele cupluri mai retrase si la locul lor,ce considera ca nu vor sa isi barfeasca partenerul sau sa isi spele rufele murdare in public sunt privite cu ura?
Ce se intampla in mintea anumitor persoane in momentul in care isi brfesc partenerul sau spun public anumite chestii intime?
Ex: Un băiat cand isi făcea câte o relație si ieșea la un suc cu prietenii lui începea să spună dacă iubita lui se spală sau miroase,daca gătește sau nu, daca face curătenie cum trebuie si de fiecare dată ea ieșea prost deoarece clar ii enumera doar defectele,(sau poate exagerările lui) dar in acelaș timp nu se despărțea de ea (asa făcea cu orice fata cu care se cupla).
Stiu fete ce stateau la masa intre oameni si spuneau pe fata celor de acolo ca partenerul nu le satisface sexual sau ca au un fizic urat si cu toate astea ramaneau cu ei si mai faceau si familie.
De ce reacționează oamenii as, sau de ce mai stau cu acele persoane daca au o părere atat de proasta si de urâtă despre ei?
De ce cand doi oameni se iubesc sincer si se inteleg se trezesc câțiva sa le bage strâmbe sau chiar sa il rănească pe unul din ei?

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce unele cupluri mai retrase si la locul lor, ce considera ca nu vor sa isi barfeasca partenerul sau sa isi spele rufele murdare in public sunt privite cu ura?
Fiindcă bârfa este esența conexiunii sociale.
Dacă nu bârfești, degeaba mai trăiești,
Zori și trandafiri degeaba mai admiri.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Legat de faza cu defectele, poate vrea sa zica asta sa se simta pentru ca nu face asta si ii atrage atentia.
Nu stiu exact ce oameni ai vazut tu care fac asta, presupun ca sunt cazuri foarte rare, ca nu ar sta cineva cu o alta persoana care il/o barfeste.

| Freya1 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu sunt cazuri rare.Am locuit intr-o zona in care asa se vorbeau oameni intre ei.
Păi si daca ea nu făcea chestiile alea nu era normal sa ii spuna ei nu lumi?
Sau cum naiba le nimerea el pe cele mai imputite si leneșe, sau de ce le lua daca erau asa?
Nu vorbea asta de fata cu ele.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Freya1):

Dar este doar un caz, cum am zis... nu este naparat asa si nu este normal sa fie asa. Cea mai mare parte din populatie (sau asa imi place mie sa cred), se respecta cand vine vorba de o relatie happy

| Freya1 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu am spus că nu, dar cand găsești comunități întregi (adica pe o rază destul de largă de localități ) chestia asta te crucesti.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Freya1):

Pai sa stii ca si eu m-as curci daca as vedea asa ceva laughing
Dar pur si simplu, persoana "victima" ar trebui sa isi schimbe colectivul.

| Celcestietot a răspuns:

Se mai sta si cu omul daca are bani, nu ai invatat asta? Sau, oamenii cu un coeficient redus de inteligenta, chiar daca iubesc, fac greseli colosale in dragoste. Sunt doar niste observatii.

| Nemessys a răspuns:

1. De unde stii asta sau de unde ai auzit asta? Mie mi se pare ceva ireal. Eu nu as privi asa ceva cu ura.
Eu daca as iesi cu o persoana si si-ar barfi bartenerul, increderea mea in acea persoana scade deoarece asa cum isi barfeste partenerul, asa ma poate barfi si pe mine. In plus, o consider o persoana falsa din moment ce spune in alta parte tot despre partener, dar lui nu-i spune nimic (am avut contact cu asa ceva... si m-am trezit dupa nu stiu cat timp ca sunt intr-un fel, in altul, ca am facut aia si aia si aia, lucruri despre care eu nici nu aveam habar pana in acel moment si nu le-am auzit niciodata in realitate sau sa le fi vazut in mesaje). Deci. lipsa de comunicare = isi bate joc de relatie si nu are pic de respect fata de relatie sau de partener. Normal, daca esti intr-o relatie cu cineva, ar trebui sa fii multumit de acea persoana si fericit ca ai o asa persoana langa tine. Fericire pe care bineinteles ca o imparti si cu prietenii laudandu-ti partenerul sau spunand ce relatie minunata aveti voi.
Citind exemplul tau, tot ce pot spune este ca sunt niste persoane false si iresponsabile si lipsite de valoare. Ce vreau sa zic cu asta? Este ca nu prea au obtiuni si aleg si ele din putinul pe care-l au. Adica sunt pe ideea,, ba nu prea imi convine, insa hai ca-l iau pe asta deoarece alta varianta oricum nu am". Inloc sa ramana singure, aleg pe cineva doar de dragul de a avea o relatie. Ca sa-ti dau un exemplu : decat sa nu mananci nimic, mai bine mananci ceva stricat si imputit, apoi vomiti in fata prietenilor si le spui motivul pentru care o faci.

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Dacă nu vedeam si-a auzeam cazuri nu spuneam crede-mă.
Sunt comunități in care e nu esti privind bine ca si cuplu daca nu te imprietenesc cu restul si nu iti vorbesti casa.Ma refer ca daca tu mergi in grupul ala de oameni si nu faci mișto pe seama relației voastre, sau stati de mana, îmbrățișat sau unul langa altul si nu va separați bărbați cu bărbați si femei cu femei sunteti prost văzuți.Pentru ei este aiurea si scarbos sa va exteriorizati iubirea si faptul ca sunteti fericiti.Stiu ca pare ciudat dar am intalnit genul asta de oameni.
Si tot acolo am dat si peste exemplele pe care ti le-am spus.Lor asa li se pare ca e normal sa se comporte.

| Nemessys a răspuns (pentru Freya1):

Eu sincer nu m-as supara daca as fi exclus de grupuri de genul. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi când îți barfesti de rău partenerul de fapt e ca și cum o spun in mod indirect, sunt oricând disponibil/a sa ne-o tragem. Mie îmi plac astfel de persoane pentru că sunt destul de ușoare, apare în minte "bing-o".
Dar dacă nu ți-l barfesti, binenteles că ești privită cu ură pentru că, na, nu vrei sa ti-o mai tragi și cu alții.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am întâlnit și eu, dar mai mult femei decât bărbați.
Intr-un singur cuvânt, pana××××.
Stăteau din nevoie cu respectivii, si de obicei le mai făceau si vrute si nevrute.
Si prin urmare pana×××××× incep sa vorbească rau despre barbatii sau femeile lor, ca sa iasă mai bine.
Când un cuplu se iubește si relația lor merge bine, apare invidia.