| RAY a întrebat:

As vrea un vegetarian sa imi raspunda
vegetarieni manca produse din cofetarie,patiserie, dulciuri, lactate?

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Depinde de vegetarieni. Sunt unii vegetarieni care mănâncă ouă, alţii care mănâncă lactate, alţii care mănâncă şi ouă, şi lactate.

La vegani, însă, lucrurile sunt mai clare: nu consumă nimic de origine animală, atât în alimentaţie, cât şi în alte aspecte ale vieţii; evită orice abuz şi profit de pe urma animalelor non-umane. Aşa mi se pare cel mai fair-play.

| RAY explică (pentru NOname):

Da produse de patiserie?

| NOname a răspuns (pentru RAY):

Depinde ce fel de vegetarian este şi ce conţin respectivele produse de patiserie (reţetele diferă, ştii).

| RAY explică (pentru NOname):

Painea? covrigi?

| NOname a răspuns (pentru RAY):

De obicei, le pot mânca. Dar, cum spuneam, e o treabă foarte nuanţată şi dacă tu, de exemplu, adaugi în pâine lacatatele (lapte, unt...), iar vegetarianul, de care întrebi, nu consumă produsele lactate, atunci, evident, te va refuza, dacă vei încerca să-l serveşti cu o astfel de pâine.

| PeFuga a răspuns:

Un vegan sau vegetarian va intreba acolo unde merge daca mancarea contine produse de origine animala. Poate sa manance prajituri sau alte produse care nu contin oua sau lapte. Membrii unei anumite "specii" de vegetarieni, numiti "ovolactovegetarieni", vor evita doar podusele ce contin carne, in rest nu au probleme cu laptele si ouale.

| ubox7007 a răspuns:

Da, vegetarienii mananca produse care contin oua si lapte. Vegani nu mananca nimic ce contine ceva de origine animala. Ei uite ca nu am trebuit sa fiu vegetarian sa iti raspund.